- Valgamaalt on algatusega liitunud kaheksa kooli.
- Tüdrukud saavad tööõpetuse tunnis teha poistetöid ja vastupidi.
- Kaasatud on erinevad põlvkonnad.
Kaheksa Valgamaa kooli löövad usinasti kaasa, et vabariigi juubeliaasta kevadeks saaks valmis suur hulk lindude pesakaste.
Neljapäeval olid pesakastide valmistamisega tööõpetuse tunnis ametis Valga põhikooli 5.d klassi õppurid. Kaks erinevat näidispesakasti olid lastele eeskujuks valmis teinud tööõpetuse õpetajad Toomas Duvin ja Jaan Kroon. Nemad olid parajateks juppideks lõiganud ka noortele meistritele vajamineva materjali.
«Et naelad kõveraks ei läheks, puurige ette augud,» jagas õpetaja Duvin lastele õpetussõnu. «Viimase detailina paigaldate katuse, mille kinnitate kruvidega, et seda saaks vajadusel avada.»
Õpetaja sõnul on valmistatavate pesakastide avaused eri läbimõõtudega. «Täna teeme pesakaste, mille avaused on 32 millimeetrit ja mis mõeldud väiksematele lindudele. Kuldnokapuuril peaks läbimõõt olema vähemalt 40 millimeetrit,» selgitas Duvin.
Tüdrukud samuti hakkamas
5. klassi neiu Kätlin Org ei olnud varem sellist tööd teinud. «Haamrit olen küll käes hoidnud ja sellega naelu tagunud. Olen kodus aidanud remonti teha.» Ka klassiõde Keidi Kartsepp kinnitas, et talle pole haamer ega puutöö võõras.
Kaspar Behrsingi oli puutööga kokku puutunud. «Olen kodus isaga mitmeid töid teinud. Kuna elame oma majas, oleme ka lindudele pesakaste valmistanud – küll veidi teistsuguseid, kui täna siin teeme.»
Nii Keidi kui ka Kaspar tunnistasid, et käsil olev töö on huvitav ja samas vajalik ning igale lapsele jõukohane.
Kätlin Org, 5. klassi neiu
«Haamrit olen küll käes hoidnud ja sellega naelu tagunud. Olen kodus aidanud remonti teha.»
Sada pesakasti loodetakse valmis saada vabariigi aastapäevaks, et seejärel märtsis need metsa üles panna. Materjalidega varustab kooli OÜ Valga Puu. «Täna valmivadki esimesed kümmekond kasti. Neid meisterdavad 5. kuni 9. klassi õpilased,» sõnas Duvin.
Tema sõnul saavad tüdrukud tööõpetuse tunnis teha poistetöid – ja vastupidi. «Neiud saavad tutvust teha saagide, haamrite ja kruvikeerajatega ning poisid õpivad kokkamist ja näiteks nööbi etteõmblemist. Taolised oskused on eluks vajalikud.»
5.d klassi juhataja Tiivi Rüütli sõnul on tegemist väga toreda ja samas ka kasuliku algatusega. «Lapsed õpivad pesakastide valmistamise käigus elus tarvilikke oskusi. Tüdrukudki saavad haamri pihku võtta ja naelu lauda lüüa. Enamikule on see esmakordne kogemus.»
Üks koolidest, kes Valgamaal ettevõtmisega liitunud, on ka Tsirguliina keskkool, kus lapsed alustasid pesakastide valmistamisega juba septembris. Meisterdamine käib nii kodus kui koolis. «Kaasame tegevusse kõik põlvkonnad: lapsed, vanemad ja vanavanemad,» nentis kooli huvijuht Merlika Hüdsi.
/nginx/o/2018/01/21/7503255t1hd682.jpg)
«Septembri alguses oli meil Tsirguturg, kus kõigil huvilistel oli võimalik valmis meisterdada või kõrvalt jälgida linnupesa ehitamist. Samuti tegutses töötuba meie kooli traditsioonilisel perepäeval novembris. Praegu on valmis 15 pesakasti,» rääkis Hüdsi.
Sellest nädalast võetakse töö käsile uue hooga ning viie nädalaga loodavad õpilased koos õpetajatega enamiku pesakastidest valmis saada. «Pesakaste valmistavad 4.–9. klassi lapsed,» lisas huvijuht.
Hüdsi kinnitusel said nad endale väga head toetajad. «Materjalide ning nõuga aitab meid Erametsaühing Eesti Metsaomanikud, mille tegevjuht Kaja Papagoi võttis meiega ühendust. Kui kastid valmis, tulevad nad meile appi neid üles panema,» lisas Hüdsi.
5.–10. märtsini on koolis plaanis korraldada linnunädal, mille käigus valmivad veel viimased pesakastid, mis seejärel kodukoha ümbrusesse paigaldatakse. «Teeme selle ülespaneku päeva lastele huvitavaks, meeldejäävaks ja harivaks. Täname seal ka meie toetajaid,» lisas Hüdsi.
Erametsaliidu algatus
Üleskutse valmistada lindudele pesakaste tegi Eesti Erametsaliit. «Kooliõpilased üle Eesti valmistavad tööõpetuse tundides pesakaste ning kevadistel metsapäevadel panevad need ise metsa üles. Saematerjali annavad paljud ettevõtted üle Eesti,» selgitas Eesti Erametsaliidu keskkonnanõunik Helian Maivel. «Metsaühistud aitavad leida pesakastide ülespanemiseks sobilikud kohad ning võimalusel korraldavad oma piirkonnas metsapäevad.»
Plaanis on korraldada kokku sada metsapäeva ning igal üritusel panna metsa üles sada pesakasti. Ettevõtmisega tähistatakse Eesti Vabariigi 100. aastapäeva, andes lastele ja noortele võimaluse puidust pesakaste meisterdada ja metsa minna.
Valgamaalt on aktsiooni «Eesti 100 × 100 pesakasti erametsa» end registreerinud Valga, Hummuli, Pühajärve ja Keeni põhikool, Otepää gümnaasium, Tsirguliina ja Puka keskkool ning Valga Priimetsa kool.
Tegemist on kingitusega Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks ning see viiakse ellu koostöös Kodanikuühiskonna Sihtkapitaliga ja EV100 korraldustoimkonnaga.
Algataja MTÜ Eesti Erametsaliit on 1992. aastal asutatud erametsaomanike esindusorganisatsioon, kelle liikmeteks on metsaomanike kohalikud organisatsioonid.
/nginx/o/2018/01/21/7503257t1hf10b.jpg)