Tõrvas esinev ansambel teeb koostööd ka päästeametiga

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Pubi Juudas

FOTO: Arhiiv / Lõuna-Eesti Postimees

Esimest korda ajaloos kaasatakse päästeameti ennetustööd tegema muusikud. Ansambel Revals, kes viljeleb ameerikalikku kantrimuusikat, jäi päästeametile kõrvu just emakeelse lüürikaga. Ansambli laulud puudutavad paljuski samu ühiskondlikke probleeme, millega päästjad pidevalt kokku puutuvad ning mille tõttu hukkub aastas pea 40 inimest.

Päästeamet külastab aastas üle 20 000 kodu, paljudes kohtades avanev vaatepilt on ohutuse seisukohalt väga halb ning inimesed oma turvalisusele käega löönud.

«Otsime koostööpartnerite ja omavalitsustega lahendusi, kuidas seda olukorda leevendada, et kodud ei põleks ja inimesed ei hukkuks,» rääkis Lääne päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Viktor Saaremets. «Kui ühel hetkel Revalsi lugusid kuulsime, saime aru, et nad laulavad ju samadest probleemidest ja inimestest ning otsustasime ansambliga ühendust võtta ja koostöövõimalusi uurida.»

Et viia muusikud reaalsusele veelgi lähemale, käisid Revalsi liikmed eelmisel nädalal koos päästjatega oma kodukohtades kodunõustamistel. Koos Nõmme, Assaku, Tõrva, Häädemeeste ja Suure-Jaani kutseliste päästjate ning Rõuge vabatahtlike päästjatega paigaldati vingu- ja suitsuandureid, tulekustuteid ning nõustati inimesi tuleohutusealaselt.

Pärast nõustamisi olid ansambliliikmete emotsioonid vahetud. «Koju naastes ei jõudnud ma jopetki seljast võtta, kui asusin andurite patareisid vahetama. Oleksin soovinud minna kohe kõikide oma sõprade ja lähedaste koju suitsuandureid ja ohutust kontrollima. Teen seda kindlasti ajapikku,» rääkis ansambli laulja Merlin Purge.  

Ansambli viiuldaja Liis-Marii Vendt on veendunud, et igaüks saab ühiskonna turvalisuse heaks midagi ära teha. «Tuleb rääkida tuleohutusest lastele ning oma tuttavatele. Nähes kedagi, kellel on abi vaja või on kodus mingid puudused, tuleks sellest teada anda. See ei ole kaebamine, vaid aitamine,» rääkis Vendt. Ta lisas, et annab kindlasti kõik, et info kodunõustamistest jõuaks võimalikult paljude sõprade ja tuttavateni.

«Oleme püüdnud oma muusikasse peale armastuse ja sõpruse kokku koguda ka nähtut ja kogetut, mis sageli ei ole ilus ja meeldiv, vaid karm reaalsus,» kirjeldas ansambli laulude saamislugu nende autor Martin Saaremägi.

«Päästjad teevad oma tööd kirega ja nendega koos olles sai selgeks, et nad tõesti tahavad, et asjad muutuks paremaks, ning tegutsevad selle nimel. See pole neile vaid töö, mida nad teevad. Märgake päästjaid, kes ohverdavad enda elust ja ajast rohkem, kui me ülejäänud nõus oleks andma. Ärge keelake neil tuppa siseneda, kui nad tulevad teie kodu tuleohutust kontrollima. Kutsuge nad pigem sisse, kuulake neid ja aidake neil ka oma naabri või lähedase jaoks elu turvalisemaks teha,» soovitas Saaremägi.

Ansamblil algab veebruaris plaadi «Kirjad ääremaalt» esitlustuur, mille käigus esinetakse bändiliikmete kodukohtades. Need kohad on Rõuge, Tõrva, Viimsi, Häädemeeste, Aruküla, Nõmme ja Suure-Jaani.

Tõrva kultuuripubis Juudas esineb ansambel juba sel laupäeval. Linna väisatakse, kuna bändis teeb lauljana kaasa omakandi mees Freddy Tomingas.

Ansambli Revals mänedžer ja bassimängija Danel Pandre lisas, et tuuri kontsertidel on võimalik lisaks hea muusika kuulamisele toetada ka kohalikke abivajajaid. «Heategevusliku toetuse eest soetatakse vinguandureid, mis päästeametnike kaasabil jõuavad nende inimesteni, kel puudub sageli võimalus end ise aidata,» ütles Pandre.

Tagasi üles