Lugude vestja tuuritab Lõuna-Eestis

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Veebruaris asub giid, maailmarändur ja kirjanik Ena Mets taas mööda Eestimaad rändama ja inimestega kohtuma.

FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Veebruaris asub giid, maailmarändur ja raamatuautor Ena Mets taas mööda Eestimaad rändama, seekord jutuõhtuga „Inimhetked ja kohtumisretked“.

Mets lähtub lugude valikus Maupassant’i mõttest „Meie elule annavad väärtuse teised elud, keda teel kohtame“. Oma retke alustab ta just Lõuna-Eestist. 

Võrumaa keskraamatukogu mõttetoas vestab Ena Mets lugusid 5. veebruari pärastlõunal, Valgas Tiina Loomemajas aga 6. veebruari õhtul. Kui algselt oli plaanis tuur lõpetada Värskas ning peatuda 15 Eestimaa paigas, siis tänaseks on jutuõhtud endale tellinud ka Antsla ja Ruhnu.

Metsa lapsepõlveunistus oli kirjanikuks saada ning aastaid on ta elanud kirevat elu, töötades mitmel maal giidina ning elades siin- ja sealpool maakera. Eelmise aasta veebruaris otsustas ta esmakordselt üles astuda päris jutuvestjana. Võttis kaasa oma esimese raamatu „Naeratava kuu inimesed“ ning käis läbi 13 Eestimaa raamatukogu, kus kohtus kokku ligi 400 inimesega. 

See oli inspireeriv ja rikastav kogemus. „Enam ei ole jutuvestjad ainult Lumekuninganna muinasjutus,“ ütleb Mets.

Eelmisel aastal võeti Ena Metsa esimene jututuur „Naeratava Kuu rännu- ja raamatulood“ Võrus soojalt vastu ning raamatukogu juhataja Inga Kuljus leidis, et jututundi sobisid suurepäraselt iseloomustama sõnad Tove Janssoni näituse pealkirjast: „Elada, unistada, hõljuda“. Valga osalejad nimetasid õhtut „natuke maagiliseks“ ja „hoopis teistmoodi elamuseks“.

Ena Mets tegeleb jutuvestmisega ka oma giidi-, terapeudi- ja väeretketööde osana – lugudel on tema jaoks tervendav ja jõudu andev vägi.

2018. aasta veebruari jututuuril põimib Ena Mets kokku vested kummalistest-rikastavatest kohtumistest retkedel Eestis ja mujal ning vahele mõned millegi poolest mällu sööbinud muinaslood. Alanud aasta on ka Eestimaa suur juubeliaasta, nii on osa õhtust pühendatud Eesti ja eestlaste lugudele. 

Suure Uruguai kirjaniku Eduardo Galeano sõnul „koosneb maailm lugudest“, mitte aatomitest. Nii soovib Ena Mets talvisel külmal ja pimedal ajal tuua inimesed nendesse maailma osakestesse – lugudesse, mis paneksid uuesti elama ka kuulajate endi lood ning annaksid keset talveväsimust ja -pimedust jõudu ja inspiratsiooni. Ligi kahe tunni jooksul saavad osalejad lugude vahele ka kuuma teed ning sansula-helisid.

Tagasi üles