Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kersti Kond
Saada vihje

Enne koalitsioonileping, siis Jaanus Raidal volikogu asejuhiks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
«Minu missioon on kindlustada Otepääle stabiilsus ja kindel areng,» ütles Jaanus Raidal, kes valiti teiseks vallavolikogu aseesimeheks.
  • Avalikkust koalitsioonilepingu sõlmimisest eelnevalt ei teavitatud.
  • Jaanus Raidal valiti volikogu aseesimeheks 11 poolthäälega.
  • Kuldar Veerele oli Raidali valimine volikogu asejuhiks vastukarva.

Veidi enne Otepää volikogu istungi algust sõlmisid valimisliit Ühinenud Kogukonnad ja Keskerakonna liikmed avalikkust teavitamata koalitsioonilepingu. Seejärel valiti keskerakondlane Jaanus Raidal volikogu teiseks aseesimeheks.

Talvepealinna volikogu 17 liikmest üheksa esindab valimisliitu Ühinenud Kogukonnad. Viis volinikku on Reformierakonna fraktsioonist ning kolm Keskerakonnast.

Lõuna-Eesti Postimees kirjutas juba jaanuaris, et läbisaamine valimisliidu mõne liikme vahel on jahenenud ning fraktsiooni tervis ei ole see, mis sügisel. Pingeid võimuolijate leeris oli tunda ka viimasel volikogu istungil; rääkimata pingsatest mõttevahetusest väljaspool volikogu.

Eelmisel neljapäeval, enne kui istung pihta hakkas, sõlmisid Ühinenud Kogukonnad ja Keskerakonna liikmed koalitsioonilepingu. Kui üle-eestilise tavapärase praktika järgi teavitatakse nii olulise lepingu sõlmimisest ka avalikkust ja/või kutsutakse seda pildis ja sõnas jäädvustama ajakirjandus, siis Otepää võimuladvik seda ei teinud.

Mida Raidal tegema hakkab?

Istungi päevakorras oli ühe punktina ka volikogu aseesimehe valimine. Volikogus on juba üks aseesimees – Rando Undrus. Nii tema kui ka volikogu esimees Jaanus Barkala on Ühinenud Kogukondadest.

Volikogu liige Irja Sõnum esitas aseesimehe kandidaadiks erakonnakaaslase Jaanus Raidali.

«Kui volikogu valib mind aseesimeheks, siis loomulikult olen valmis olema esimehele nõu ja jõuga abiks,» ütles ainsa kandidaadina üles seatud Raidal. Ta on pikaaegne Otepää vallavolikogu liige ning olnud ka pikka aega volikogu esimehe ja vallavanema ametis.

Opositsioonis olevale reformierakondlasele Kuldar Veerele oli Raidali valimine volikogu asejuhiks vastukarva. «Võin kinnitada Reformierakonna fraktsiooni nimel, et me ei hakka kellegagi läbirääkimisi pidama. Volikogu saab toimida ja tegutseda täiesti rahulikult praegusel kujul. Miks kulutame mõttetult raha?»

«Lihtsalt ajada käsi küünarnukini vallarahva taskusse – see ei ole ilus,» jätkas Veere. «See summa ei ole mingisugune naljanumber. Koos autokompensatsiooniga otsustame suurusjärku 15 000 eurot aastas. Kui tahate nii väga otsustada, siis näidake, kust see 15 000 eurot tuleb ja kes on valmis selleks annetusi tegema.»

Enne kui aseesimehe valimiseks läks, lahkus Veere volikogu istungilt. Raidal valiti ametisse 11 poolthäälega.

«Kuna tegu on väga lugupeetud valitsuserakonna esindajaga, siis tema ülesandeks saab meile täiendavate investeeringute organiseerimine,» selgitas Jaanus Barkala. Valla pressiteate vahendusel ütles Barkala, et volikogu juhatuse kolmeliikmeline struktuur aitab paremini täita esinduskohustusi.

«Loomulikult annan endast parima, et need lootused ja ootused täituksid,» lausus seepeale Raidal istungil. Valla pressiteates andis ta teada, et tema missioon on kindlustada Otepääle stabiilsus ja kindel areng ning esindada valda nii riigi kui ka ametkondlikul tasemel.

Vallavanem: ei saa kogu aeg ussitada

Kas vallavõim on nüüd kindlam? «Kindlam kindlasti, sest see on laiapõhjalisem. Asju on vaja hakata ellu viima, ei saa ju kogu aeg kellegagi siin ussitada,» ütles Ühinenud Kogukondade liider, vallavanem Kaido Tamberg reedel.

«Pidasime veel suhteliselt hiljuti võimalikuks ka laia koalitsiooni ehk ümarlauda. Paraku on Otepääl nii, et keegi ei saavat kuidagi kellegagi ühe laua taha istuda ja nii edasi. Eks siis tuli otsustada, kes tahab ja saab koos töötada, sest «mina sinuga ei mängi» ajad võiks läbi saada. Edasi on vaja minna,» lisas ta.

Küsimusele, miks ajakirjandust koalitsioonilepingu allkirjastamisele ei kutsutud, vastas Tamberg: «Mõtlesime seda ausalt öeldes reklaamida veidi hiljem. Et leping tuleb, oli kindel juba mõnevõrra enne. Tegime mõni nädal varem valiku ära, aga lepingu sõlmimine oli lahtine. Otsus sõlmida leping sündis just neljapäeval kohtumisel kohapeal ja tegime selle ka kohe ära.»

Veel jaanuaris ütles Jaanus Barkala, et valimisliidus on kõik ühtne ning võim väga kindel. Küsimusele, kas siis oleks võim oluliselt kindlam, kui Ühinenud Kogukonnad teeks kolme keskerakondlasega ametlikult koalitsiooni, vastas ta eelmisel kuul: «Mõistlikud volikogu liikmed on lubanud mõistlikke eelnõusid toetada. Selles mõttes väga häda ei ole – kui päris aus olla.»

Nii volikogu esimees kui aseesimehed saavad igakuist hüvitist, lisaks isikliku sõiduauto ametisõitudeks kasutamise kulude hüvitist.

Kommentaarid
Tagasi üles