Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Fotod: Minister Reps sallitas Ihamarus riigivanemat

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps sallis Põlvamaal salli riigivanem Heinrich Marki fotoskulptuurile mehe sünnikohas Kanepi vallas Ihamarus. FOTO: Haridus- ja teadusministeerium

Valitsuse liikmed liikusid eile üle kogu Eesti, et koos kohalike kogukondadega austada endiseid riigimehi sinimustvalgete sallidega. Põlvamaal sõlmis haridus- ja teadusminister Mailis Reps salli riigivanem Heinrich Marki fotoskulptuurile mehe sünnikohas Kanepi vallas Ihamarus.

Ihamarust pärit poliitik ja haridustegelane Heinrich Mark emigreerus pärast Eesti okupeerimist 1944. aastal Rootsi ning osales seal aktiivselt Eesti komitee tegevuses. Heinrich Mark oli Eesti Vabariigi Valitsuse eksiilis peaministri asetäitja 1971.-1990. aastal ning peaminister presidendi ülesannetes 1990.-1992. aastal.

Kokku külastasid ministrid päeva jooksul 14 riigivanema kodukohta ja viisid sellega juubelipidustused ka päris pisikestesse, kuid olulistesse paikadesse.

Eesti riikluse rajajate sünnikohtadesse oli spetsiaalselt selleks austustseremooniaks püstitatud riigivanemate elusuuruses fotoskulptuurid. Fotoskulptuurid jäävad pärast tseremooniat riigivanemate sünnipaikadesse. Aktsiooniga avaldasid valitsuse liikmed austust kunagistele riigipeadele, kes tõid Eesti Vabariigi 1918. aastast tänasesse.

„Täna jätkame uhkuse ja tänutundega Eesti Vabariigi juubelinädala tähistamist. Seejuures mälestame ning tunnustame oma vapraid esivanemaid ja aatelisi riigijuhte, kelle julgete tegude toel on meil, Eesti rahval oma vaba riik,“ ütles peaminister Jüri Ratas sidudes rahvustrikoloori värvides salli Eesti omariikluse suurkuju Jaan Tõnissoni skulptuuri ümber Mursi talus Viljandimaal.

„Eesti Vabariigi tänase valitsuse juhina on mul ülev tunne, austada siin Mursi talus meie ajaloo silmapaistvat suurkuju – Jaan Tõnissoni.“

Jevgeni Ossinovski asetas salli kaela August Reile Kurla külas Viljandimaal. „August Rei ja tema aatekaaslased panid aluse Eesti ühiskonnale ja meie ühisele väärtusruumile, nagu me mõistame seda ka nüüd, sada aastat hiljem. Aastal 1919 Asutava Kogu esimeseks esimeheks saades sõnastas tollane sotsiaaldemokraatide esimees vabade inimeste tahtest Euroopa kaardile sündinud Eesti riigi sihi: olla iseseisev ja demokraatlik õigusriik, mis on turvaliseks koduks kõigile siin elavatele inimestele. Vaadates Eestit 100 aastat hiljem, usun, et Rei oleks uhke selle üle, mida oleme saavutanud, lähtudes just neist põhimõtetest, millest tema ja tema aatekaaslased oma poliitilises elus ja riiki rajades juhindusid,“ ütles minister Ossinovski.

Urmas Reinsalu tähistas riigimeeste meelespidamise aktsiooni Pilistveres Viljandimaal, kinnitades lipulindi Jüri Vilmsi skulptuurile. „Jüri Vilms andis Eesti noore iseseisvuse kindlustamisse oma elu. Tema panus Maanõukogu kuulutamisel kõrgema võimu kandjaks, iseseisvuse väljakuulutamisel ja rahvuslike jõudude koondamisel riikluse toetamisse oli hindamatu kaaluga. Otsustavatel hetkedel ei kõhelnud Vilms kunagi, kui tuli söösta võitlusse Eesti rahva huvide nimel,“ ütles minister Reinsalu.

Kõigi riigivanemate sünnikohtade ja sümbolkujude juures olid auvalves kodutütred ja noorkotkad, mis sümboliseerib Eesti Kaitseliidu liikmeid 100 aastat juhtinud väärtuste püsimist.

FOTO: Jürgen Randma / riigikantselei
FOTO: Jürgen Randma / riigikantselei
FOTO: Jürgen Randma / riigikantselei
FOTO: Jürgen Randma / riigikantselei
FOTO: Jürgen Randma / riigikantselei
Tagasi üles
Back