R, 9.12.2022

Odav Vene kütus meelitab tolli petma

Arved Breidaks
, reporter
Odav Vene kütus meelitab tolli petma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kunitšina Gora piiripunkti naabruses olevas kütusetanklas võetakse enne Eestisse naasmist autopaak kütust täis. Pildilolijad milleski ebaseaduslikus kahtlustada alust pole.
Kunitšina Gora piiripunkti naabruses olevas kütusetanklas võetakse enne Eestisse naasmist autopaak kütust täis. Pildilolijad milleski ebaseaduslikus kahtlustada alust pole. Foto: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees
  • Eesti tanklatega võrreldes on Vene kütus kaks korda odavam.
  • Tänavu on kagupiiril avastatud aga kolm kütuseteatise võltsimist.
  • Venemaalt kütuse toomist enam oluliseks probleemiks nimetada enam ei saa.

Kütuste suur hinnavahe Eestis ja Pihkva oblastis meelitab Venemaal käivaid eestlasi võltsima tollile esitatavat kütuseteatist. Ikka selleks, et üritada koju naasta suurema maksuvaba kütusekogusega.

«Täis paak?» küsib Kunitšina Gora piiripunkti juures asuva Surgutneftegazi tankla müüja – küllap aimates, mida vastan. Jaatan, nagu ilmselt enamik Eesti numbrimärki kandva autoga kliente, kes tagasiteel Eestisse.

Kuna ma polnud pikemat aega Venemaal käinud, võin Eestisse naasta silmini täis tangitud autopaagiga ning lisaks osta kanistriga kaasa 10 liitrit kütust, ilma et seda piiril deklareerima peaksin. Sisenesin Venemaale pooltäis paagiga ning sõitsin sellest päevaga ära umbes veerandi, mistõttu langeb mu saagiks pisut üle 38 liitri bensiini AI-95 hinnaga 40,99 rubla ehk 58 eurosenti liiter. Tankla müüja soovitab teha kliendikaardi, mis annaks lisasoodustust.

Enne mind oli tanklas väike järjekord. Kaks Eesti numbriga sõidukit tangiti täis, lisaks ostsid juhid kaasa lubatud kanistritäie.

Kogused võltsitud enda kasuks

Eesti tanklatega võrreldes kaks korda odavam Vene kütus kehutab inimesi aga ka kriminaalselt õnne katsuma, et sagedamini ja rohkem odavat kütust kaasa osta. Uus viis selleks on kütuseteatise võltsimine.

Tihedamini kui kord kuus üle piiri saalijad täidavad Eestist lahkudes kütuseteatise. Teatises märgitakse ära kütuse kogus, millega auto Venemaale lahkub, ning naastes peab paagis olema võrreldav hulk kütust. Kui on rohkem, tuleb liigse pealt tasuda aktsiis.

Tänavu esimese kahe kuuga on piirivalve ja tolliametnikud kagupiiril aga kolmel korral avastanud kütuseteatise võltsimise, kus koguseid on üritatud enda kasuks muuta.

«Osa vana teksti kustutatakse ära ja uus kirjutatakse asemele,» sõnas maksu- ja tolliameti (MTA) pressiesindaja Uku Tampere. Kuna tegemist on veel lõpetamata kriminaalmenetlustega, ei saanud ta võltsingute sisu täpsemalt avada.

Üks inimene võltsis eelmisel nädalal dokumenti selleks, et säästa kümmekond eurot, kuid asi lõppes kriminaalmenetlusega ning paagis olnud kütuse maksustamisega.

Esimesed kütuseteatise võltsingud avastas toll läinud aasta lõpus Narvas, kuid nüüd on see võte levinud ka kagupiirile.

«Kagupiiril seda probleemi ei olnud, aga nüüd on mõni Venemaalt tagasi Eestisse saabunud reisija esitanud tolliametnikele võltsimistunnustega teavituse,» ütles MTA tolliosakonna juhataja asetäitja Ants Kutti.

Kahtlane dokument läheb kontrolli

Kui tollitöötajal tekib kahtlus, et teatis võib olla võltsitud, aitab selles selgusele jõuda politsei- ja piirivalveameti teise astme kontroll. See tähendab dokumendi tippspetsialisti poolset analüüsi moodsa tehnikaga.

«Võltsimisel kasutatakse kõikvõimalikke teada-tuntud võtteid,» rääkis Kagu piiripunkti juht Andrus Reimaa. «Manipuleerimisega võetud risk ei tasu end ühelgi moel ära, sest piiripunktis töötavad asjatundjad. Nad avastavad nii lihtsamaid kui ka väga kõrgel tasemel võltsitud dokumente. Olgu selleks pass, viisa, elamisluba või kütuseteatis.»

Üks võltsitud teatis avastati eelmisel nädalal. Reimaa sõnul võltsis inimene dokumenti selleks, et säästa kümmekond eurot, kuid asi lõppes kriminaalmenetlusega ning paagis olnud kütuse maksustamisega.

Venemaalt maksuvabalt autopaakides Eestisse toodav kütusekogus on Tampere andmeil väike ja selle üle hinnangulist arvestust amet ei pea. «Varem oli probleem, et Venemaalt toodud kütus pumbati välja ja müüdi edasi, aga sellega praktiliselt enam ei tegeleta,» lausus ta. «Mõni üritus on, aga Venemaalt kütuse toomist oluliseks probleemiks nimetada enam ei saa.»

Foto: LEPM
Märksõnad
Tagasi üles