Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kersti Kond
Saada vihje

Näitusel näeb nähtamatut

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
  • Installatsioone peab kätega katsuma, et tunnetada, kuidas pimedad «vaatavad».
  • Skulptor Elo Liivi sõnul näeb mõnigi pime rohkem kui nägijad.
  • Näituse üks eesmärk on tuua pimedad kunsti abil varjust välja.

Vana-Võromaa kultuurikojas on märtsis väljas Annika Haasi, Elo Liivi ja Jekaterina Kultajeva ühisnäitus «Nägemise õpetus». Väljapanek tõstab fookusse pimedate inimeste elu ja suhted nendega, kelle silmad küll seletavad, kuid kes ei oska näha sügavusi, kuhu pimeda «pilk» ulatub.

«Nii rohkete installatsioonidega näitust pole siin varem olnud,» tõdes kultuurikoja galerist Jana Huul.

Näituse teeb omapäraseks see, et portreefotode ja skulptuuridega loodud installatsioone võib, lausa peabki kätega katsuma, et tunnetada, kuidas pimedad «vaatavad».

«Oleme jõudnud sotsiaalse pimeduseni,» rääkis näituse avamisel skulptor Elo Liiv. «Olen mõne pimeda inimesega tuttav ja mulle tundub, et nad näevad rohkem kui nägijad. Meie töid võib vaadata kui portreesid, kuid samas esindab iga töö mingisugust väärarusaama, mis meil on pimedate suhtes levinud.»

Näiteks Liivi skulptuur «Mul on niigi hea» on lugu Ališer Hožanijazovist. Ta pole ainus nägemispuudega inimene, kes kahtleb, kas silmadega üldse näha soovikski. Kas inimene, kes kunagi pole valgust näinud, suudaks ootamatult läbi silmade temani jõudva info hulgaga hakkama saada? Sestap Ališer Hožanijazov ütlebki, et tal on niigi hea.

Näituse autorite sõnum on, et kuigi silmad toovad meieni kõige suurema hulga infot, pole tõeliseks nägemiseks tingimata silmi tarvis. Sotsiaalses plaanis on näituse eesmärk tuua nägemispuude teema ja pimedad inimesed kunsti abil varjust välja, anda neile esmakordne võimalus end nii-öelda kõrvalt näha.

Elo Liiv, skulptor
«Olen mõne pimeda inimesega tuttav ja mulle tundub, et nad näevad rohkem kui nägijad.»

Samuti on kunstnike sõnul oluline näidata, et pimedad on ühiskonnas kogu aeg olemas, kuid hirmude tõttu peidetud, sest levinud eelarvamus peab nägemispuudega inimesi koledaiks ja hirmutavaiks. Et astuda samm tolerantsema ühiskonna poole, näidataksegi pimedaid inimesi nende loomulikkuses.

Näitus on avatud 1. aprillini. Samas toimuvad galeriis kunstitunnid lastele ja noortele.

Kommentaarid
Tagasi üles