/nginx/o/2018/03/06/7664415t1h62b8.jpg)
- Võimulolijatel puudus võimalus opositsiooni eelnõu maha hääletada.
- Nüüd on kaks komisjoni liiget üle.
- Olukord tuleb järgmises volikogus ära lahendada.
Vägikaikavedu Rõuge vallavolikogus jõudis eelmise nädala istungil olukorda, kus volikogu 12-liikmelisse arengu- ja ettevõtluskomisjoni kuulub nüüd 14 liiget. Pole võimatu, et vallavõim jääb komisjonis lausa vähemusse.
Opositsiooni kuuluv IRLi saadik Ain Pajo esitas neljapäeval volikogu istungi päevakorda punkti, mille kohaselt lisatakse arengu- ja ettevõtluskomisjoni liikmeteks IRLi saadikurühma liikmed Rein Ansip ja Peeter Torop.
Et kumbki saadik ei olnud seni ühegi teise komisjoni liikmeks asunud, võimaldas Rõuge valla põhimäärus neil valida, millise komisjoni koosseisu nad soovivad kuuluda. «Volikogu liige teeb sellisel juhul oma otsuse teatavaks volikogu istungil, kus esitab volikogu esimehele kirjaliku sooviavalduse,» seisab valla põhimääruses.
Oluline on sealjuures tõik, et valla alusdokumendis ei nõuta sellisel juhul volikogus eraldi hääletuse läbiviimist. Volikogu lihtsalt kinnitab uue(d) liikme(d) komisjoni koosseisu. Nii neljapäeval läkski.
Kaks liiget üle
«Me ei saa hääletada selle üle, kas päike hommikul tõuseb,» selgitas Pajo. «Valla põhimäärus on vastu võetud, sellest kõvemat dokumenti meil pole ja kogu protseduur on seal kirjeldatud.»
Kuna hääletust ei tulnud, puudus volikogu enamuskohti kontrollival valimisliidul Meie Vald võimalus opositsioonisaadiku esitatud eelnõu maha hääletada.
Selle tulemusel sündis fakt, et kahe opositsioonisaadiku lisandumisega kuulub 12-liikmelisse arengu- ja ettevõtluskomisjoni nüüd juba 14 liiget. «See on õiguslik küsimus. Nii saab väita küll,» tõdes vallavolikogu esimees Aigar Kalk.
Küsimusele, mitu liiget praegu arengu- ja ettevõtluskomisjoni kuulub, vastas Kalk: «Kaksteist. Praegu pole tehtud ühtegi otsust, et komisjon oleks 14-liikmeline. Komisjoni liikmete arvu ei ole keegi ümber teinud.»
Jõujooned Rõuge arengu- ja ettevõtluskomisjonis
Valimisliit Meie Vald: Karel Saarna (esimees, volikogu liige), Raul Ermel (volikogu liige), Andrus Ploom, Taavi Karu, Aigi Young
IRL: Ruth Kuuba (aseesimees, volikogu liige), Urmas Kalda (volikogu liige), Meelis Mõttus (volikogu liige), Tiit Niilo (volikogu liige), Jaak Pächter (volikogu liige), Rein Ansip (volikogu liige), Peeter Torop (volikogu liige)
Sõltumatud: Imre Paas, Juss Torp
Seega on kaks komisjoni liiget üle. Kuidas sellisest olukorrast väljuda, Kalk veel öelda ei osanud. «Õiguslikku janti on päris palju,» tõdes ta. «Tuleb mõelda, pidada läbirääkimisi, sest ühtegi suppi ei sööda nii kuumalt, kui seda keedetakse.»
Enamus jääb vähemusse
Pajo hinnangul on nüüd kaks võimalust. «Esiteks, kuna volikogu on kinnitanud komisjoni 12-liikmelisena, siis nende liikmete hulgast, kes pole volikogu liikmed, tuleb kedagi välja arvata,» rääkis ta. «Teine võimalus on suurendada komisjoni liikmete hulka 14ni.»
Aigar Kalk, Rõuge vallavolikogu esimees
«Õiguslikku janti on päris palju.»
Esimesel juhul läheks arengu- ja ettevõtluskomisjonis enamus opositsiooni kätte. Teise valiku korral oleks võim ja opositsioon võrdses seisus, sõltudes sõltumatutest saadikutest.
IRLil on koos kahe lisandunud volikogu liikmega komisjonis nüüd seitse esindajat. Samas on valimisliidul Meie Vald volinikke komisjonis kaks, kellele lisandub kolm samas nimekirjas kandideerinud, kuid volikogust välja jäänud saadikut, seega kokku viis. Kaks sõltumatut komisjoni liiget volikokku ei kandideerinud.
«See tuleb järgmises volikogus ära lahendada,» ütles Pajo.
Kalk ei välista, et tekkinud «riukaliku olukorra» tõttu tuleb volikogul hakata muutma põhimäärust. «Põhimääruse ümbertegemine on ka üks võimalus,» kinnitas ta.
Mis saab aga komisjoni järgmisel istungil, on esialgu veel segane. «Kõik volikogu liikmed tohivad kõigil komisjoni istungitel osaleda,» kinnitas Kalk. Ka komisjonivälistel volikogulastel on võimalik komisjonis sõna võtta, kuigi hääletada nad seal siiski ei saa. Kas Ansip ja Torop saavad arengu- ja ettevõtluskomisjoni järgmisel istungil hääletada, Kalk ei kinnitanud.
Opositsioon tunneb end tõrjutult
Rõuge valla 27-liikmelises volikogus hoiab 15-liikmelist enamust valimisliit Meie Vald, kellele oponeerivad 11-liikmeline IRLi saadikurühm ja üks EKRE esindaja.
Opositsioon heidab võimunimekirjale ette nende vähest kaasamist. Vähemus ei saanud endale loodetud volikogu aseesimehe kohta ega ka ühegi komisjoni esimehe kohta, välja arvatud revisjonikomisjon. Kokku on volikogu moodustanud üheksa komisjoni.
Volikogu esimees Aigar Kalk sõnas, et koostööd opositsiooniga on otsitud, kuid see sõltub ka opositsioonist. «Kui ma palusin sügisel, et antaks teada oma eelistused komisjonidesse kuulumisel, sain ainsana vastused Meie Valla inimestelt,» rääkis ta. «Natuke kummaline on, et majanduskomisjonis, kus räägitakse valla eelarvest, volikogu liikmed väga kaasa rääkida ei taha.»