Lõuna-Eesti teed saavad riigilt miljonilise rahasüsti

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Valga vald sai Vahtra tänava (pildil) rekonstrueerimiseks 100 000 eurot.

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane Valgamaalane

Majandus- ja taristuminister Kadri Simson kinnitas käskkirja, millega saavad kohalike omavalitsuste teed sel aastal toetust investeeringuteks kokku üheksa miljonit eurot. Põlva-, Valga- ja Võrumaale jõuab sealt ligi miljon eurot.

Kohalike teedele annab riik projektipõhist investeeringutoetust kolmel eesmärgil: transiitteede toetus (maht seitse miljonit eurot), ettevõtlusega seotud tee toetus (1,25 miljonit) ning teeületuskohtade ohutumaks muutmise toetus (maht 0,75 miljonit).

Transiitteede toetusest sai Võru linn ligi 700 000 eurot ning ettevõtlusega seotud tee toetusest said Valga, Põlva ja Antsla vald igaüks 100 000 eurot.

Toetuse taotluste hindamine toimus tehniliste kriteeriumite koosmõjus. Arvesse võeti muuhulgas teel oleva liikluse tihedust, seotust teedevõrguga ja ümbersõidu kasutamise võimalusi. Ettevõtlusega seotud tee toetuse taotluste hindamisel arvestati lisaks ka töötajate arvuga teega seotud ettevõtja juures.

Minister ütles, et järjest enam tuleb tähelepanu pöörata ka kohalike teede hoiule, eriti neile, mida läbib raske transiitliiklus. „Kui riik kogub näiteks veoautodelt teekasutustasu ja need samad veokid sõidavad ka omavalitsustele kuuluvatel teedel, tuleb osa raha sinna suunata,“ lausus Simson.

Toetuse saamiseks oli vajalik ka omavalitsuse poolne panus. Omafinantseeringu määr projekti kohta sõltus omavalitsuse põhitegevuse tuludest elaniku kohta, jäädes vahemikku 10–30 protsenti. Seega peavad jõukamad omavalitsused tagama minimaalselt omafinantseeringu 30 protsenti projekti kogumaksumusest.

Teede investeeringutoetust taotles kokku 47 kohalikku omavalitsust ning taotluste maht oli ligikaudu 23 miljonit eurot. Kohalikele teedele on juhtumipõhiselt toetust eraldatud ka varasemalt (aastatel 2013–2015), kuid selgelt väiksemas mahus.

Kokku on transiitteede programmi maht aastatel 2018 ja 2019 15 miljonit eurot. Kohalike omavalitsuste teede toetamine on kirjas valitsuse tegevusprogrammis.

Transiitteede toetust eraldatakse Põlva-, Valga- ja Võrumaal:

  • Võru linnale Räpina maantee rekonstrueerimiseks 690 630 eurot

Ettevõtlusega seotud tee toetust eraldatakse Põlva-, Valga- ja Võrumaal:

  • Valga vallale Vahtra tänava rekonstrueerimiseks 100 000 eurot
  • Põlva vallale Tänassilma-Mammaste teele tolmuvaba katte ehitamiseks 100 000 eurot
  • Antsla vallale Lusti teele tolmuvaba katte ehitamiseks 100 000 eurot
Tagasi üles