Eesti suurim võrguettevõte Elektrilevi näeb võimalust järgmisest aastast taas langetada võrgutasu. Sestap esitas ettevõte konkurentsiametile materjalid ettevõtte kulude ja tulude hindamiseks. Võrguteenuse keskmise hinna languseks võib kujuneda ligikaudu 8 protsenti, kuid hinnamõju erineb pakettide lõikes.
Elektriarved võivad väiksemaks muutuda
Võrguteenuse hinda võimaldavad langetada kasvanud tarbimismahud, soodsad intressimäärad ja Elektrilevi kasvanud efektiivsus ehk kokku hoitud püsikulud. Samuti mõjutab hinda lõppenud kaugloetavate arvestite paigaldus ja seeläbi stabiliseerunud investeerimismahud.
Soodsat mõju on hinnale avaldanud ka peakaitsme suurusest sõltuv püsitasu ehk möödunud aastast muutunud hinnakujundus.
«Viimase aasta jooksul on loobutud kolmest protsendist kasutult seisnud võrguvõimsusest ja lõpetatud enam kui 1000 võrgulepingut kohtades, kus elektrit ei tarbitud. Tänu sellele ei pea Elektrilevi enam ülal hoidma ja uuendama kasutuna seisnud võrguressurssi. Seega on püsitasu juba praegu andnud võrguteenuse tarbijatele tervikuna kasuliku efekti,» selgitas Elektrilevi äriarenduse valdkonna juht Priit Treial.
Esitatud materjalide põhjal viib konkurentsiamet läbi Elektrilevi kulude ja tulude eelanalüüsi, mille järel esitab ametile hinnalangetamise taotluse. «Seetõttu ei saa täna veel lõplikest numbritest rääkida, kuid prognoosime, et keskmise hinna langus võib jääda 8 protsendi juurde,» ütles Treial. Ta lisas, et hinnamuutus ei tule kõikides pakettides ühtlane.
Eelduste kohaselt jõustub uus hind 2019. aasta algusest. Hinnakirjad peavad avaldatud oleme hiljemalt kolm kuud enne hinnamuudatust.
2017. aastal vähenes võrguteenuse keskmine hind Elektrilevi klientidele kahe hinnalangusega kokku ligikaudu 9 protsenti.
Võrguteenuse hind on kulupõhine ning seda korrigeeritakse muudatuste korral ettevõtte kulu- või tulubaasis. Hinna üle teostab järelevalvet konkurentsiamet.