Maa, kus boilerimüüjaid ja metsavargaid pole

, ajaleht@lounapostimees.ee
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Geisrid on Islandil paljude turistide fotokaamerate lemmikud.
Geisrid on Islandil paljude turistide fotokaamerate lemmikud. Foto: Jaanus Mark

Kuuma vett tehakse tavaliselt boileriga, on see siis elektriline või puudega köetav. Aga saab ka teisiti. Kuidas? Võtad sooja vett maa seest. Jah, just maa seest. Otsid õige koha, puurid umbes pool aastat ja 1,5 kilomeetri sügavuselt hakkab sulle kuuma vett ja auru vastu pritsima, nii umbes 1200 liitrit sekundis. Oot-oot, mis jutt see on?

Tõsilugu, see on võimalik maal, kus kogu riik kasutab hoonete kütmiseks maa seest välja voolavat keevat vett. See maa on vulkaaniliselt aktiivne Island. Enamjaolt ühekorruselised korstnavabad elamud seisavad tihedalt kambas, aga ka üksikult ning kõigini on jõudnud soojaveetorustik. Majad on madalad just pidevate maavärinate ja tuulte tõttu.

Duši all käies on tunda pisut mädamuna- ehk väävelvesiniku lõhna. See on maa seest tuleva kuuma veega kaasnev eripära, mis aga ei morjenda kedagi. Vesi muudkui voolab ja voolab.

Tagasi üles