Skip to footer
Päevatoimetaja:
Maarius Suviste
Saada vihje

Abielupaar pani suletud koolimajas elu käima

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Allan Sarnit on töötanud aastaid Euroopas kaugsõidujuhina ja harrastanud töö kõrvalt mudellennundust. Jaanuari keskel avas mees Põlgaste koolimaja teisel korrusel automudelite võistlus- ja treeningukeskuse. Alaga tegeleb edukalt ka perepoeg Kaur Robin Sarnit.
  • Põlvast pärit Helina kolis Kanepi valda mehe kutsel.
  • Koogimeistri peas küpses oma pagarikoja mõte juba ammu.
  • Automudelite võistlus- ja treeningukeskuse rajaja saab noortelt pähe.

Helina ja Allan Sarnit panid aastaid tagasi uksed sulgenud Põlgaste koolimajas mõne kuuga elu käima. Helina avas esimesel korrusel pagariäri ja poe, abikaasa Allan aga korrus kõrgemal asuva noorte automudelispordi klubi.

Põlvast pärit Helina kolis Kanepi valda mehe kutsel. «Allan on Põlgaste juurtega, kolisime siia 13 aastat tagasi jaanipäeval ja sama aasta lõpus abiellusime,» rääkis naine, kes töötas enne Põlgastesse kolimist enam kui kaheksa aastat kondiitrina.

Magusad kilod koguvad kuulsust

«Viimased kolm aastat küpsetasin torte ja kooke lapse kasvatamise kõrval oma kodus,» rääkis Põlgaste küla keskuses kortermajas elav Helina. Ettevõtlik naine asutas küpsetustööde tegemiseks 2015. aastal osaühingu MagusadKilod.

Helina küpsetised kogusid kodukandis mõne aastaga kuulsust. «Nüüdseks on tekkinud suur nõudlus ja ka sortiment läinud sedavõrd laiaks, et koduköök jääb lihtsalt väikeseks,» rääkis naine, kes plaanib kunagises Kalevi kolhoosi keskuses luua neli töökohta. «Kohalikelt talunikelt tuli ka sooja toidu saamise soov, mahud on üha kasvanud ja ruumi jäänud väheks.»

Helina Sarnit, pagarikoja perenaine
«Kohalikelt talunikelt tuli ka sooja toidu saamise soov, mahud on üha kasvanud ja ruumi jäänud väheks.»

Põlgaste koogimeistri peas küpses oma pagarikoja rajamise mõte juba ammu. Mõni aeg tagasi sõlmis ta lepingu sealse tankla rentimiseks, bändki oli avapeole tellitud. Paraku müüdi hoone enne Helina plaanide teostumist maha.

«Nüüd, uues kohas tuleb avamine tagasihoidlikult,» lausus naine, kes hakkab aprilli algusest tööle kokku 110 ruutmeetri suurusel pinnal. «Teeme lihtsalt uksed lahti, mingit suuremat reklaami enam teha ei taha.»

Kanepilehega tort sõitis autoga Rootsi

Helina Sarnit nimetab oma põhiklientideks Põlva ja Võru maakonna rahvast, samuti on tal tellijaid Tartust ja mujalt Lõuna-Eestist. «Sooja toitu hakkan pakkuma ainult kohapeal ja päris toitlustusteenust ma osutama ei hakka,» rääkis Sarnit. «Kondiitritoodete tellimusi aga võtan vastu üle Eesti.»

Kanepi valla emotsioone­tekitav nimi on andnud värvi ka Helina tööle, nimelt sõitis üks tema valmistatud kanepilehekujundusega tort Rootsi. «Minu sõbranna tellis oma Rootsis elavale pojale sünnipäevaks tordi, millele läks kaunistuseks peale kanepileht,» rääkis Helina. «Tort viidi kohale auto ja laevaga.»

Hakkaja kondiitri käest on tellitud tort ka Leetu ühe lennuklubi sünnipäevaks. «Info minu pagaritoodete kohta liigub suust suhu,» lausus naine.

Kanepijahu pole veel proovinud

1937. aastal ehitatud Põlgaste koolimaja tegutses koolina kuni 2009. aastani, misjärel kolis õppetöö Kanepi gümnaasiumisse. Pärast koolimaja sulgemist asus nüüdse pagarikoja ja poe ruumides lapsehoid. Vald kolis lapsehoiu hiljuti uutesse ruumidesse sama maja teises tiivas, nii vabaneski pind Helina pagariäri jaoks.

Kondiitriäri põhikaubad on tordid, koogid ja kringlid ning soolased vaagnad. «Teen ka küpsiseid, leibu ja väikeseid saiu – sisuliselt kõike, mida saab küpsetada,» rääkis ta ning lisas, et pole vallaga samanimelist jahu taina tegemisel veel kasutanud. «Aga kindlasti võiksin kanepijahust pagaritooteid tulevikus proovida.»

Toetusraha pole küsitud

Kõik poe- ja pagariäri avamiseks vajalik on hangitud pere enda eelarvest. «Me ei ole toetuse saamiseks esitanud ühtegi projekti, kõik on soetatud oma töö ja vaeva eest,» rääkis Sarnit, kelle sõnul on ruumide sisustamiseks kulunud tuhandeid eurosid. «Üks unistusi oli osta kööki suur toidumikser, lõpuks selle Itaaliast ka saime.»

Perenaise soov on teha kõik oma raha eest. «Siis ei saa keegi hiljem öelda, et saime kõik tehtud tänu kellegi toetustele,» lausus ta. «Ja kui ma näiteks homme enam ei taha või ei saa nende äridega tegeleda, pole mul ka aastatepikkust kohustust igal juhul jätkata.»

Tegus perekond on siiski saanud tuge Kanepi vallalt. Poelett, riiulid ja külmkapid on toodud endisest Kooraste kauplusest, samuti andis vald kasutada roostevabast terasest kraanikausid.

Allan Sarniti sõnul on mitu Põlgaste mudeliklubi poissi juba sellisel tasemel, et võiksid minna juunioride sarjast üle järgmise klassi autode peale.

«Tihti on inimestel mõtted, aga need jäävad teostamata. Praegusel juhul on toredad plaanid siin reaalselt täitumas,» rääkis vallavanem Andrus Seeme.

«Loodan, et pood on aprilli alguseks sisustatud, kõikvõimalik toidu- ja tööstuskaup ning pagaritooted lettidel ning ka kohvik avatud,» rääkis Helina Sarnit ning näitas kondiitri- ja poeruumi kõrval asuvat kohvikunurka: «Inimesed juba küsivad, millal süüa saab.»

Lennukimudelite asemel autod

Helina abikaasa Allan on töötanud aastaid Euroopas kaugsõidujuhina ja harrastanud töö kõrvalt mudellennundust. Jaanuari keskel avas mees Põlgaste koolimaja teisel korrusel automudelite võistlus- ja treeningukeskuse Põlgaste HOBIzone.

Klubi osales tänavu automudelite Eesti meistrivõistlustel. Laupäeval teoks saanud viimase etapi järel sai Põlgaste klubi eest sõitev Henry Zoludev hooaja kokkuvõttes 146 punktiga juunioriliigas auhinnalise kolmanda koha. Klubikaaslane Tauri Liivamägi sai juunioriliigas kümnenda koha. Helina ja Allani enda poeg Kaur Robin Sarnit tuli aga 58 osaleja seas tublile 12. kohale.

Allan Sarniti sõnul on mitu Põlgaste mudeliklubi poissi juba sellisel tasemel, et võiksid minna juunioride sarjast üle järgmise klassi autode peale. «Võistlusautode klassis lähevad kiirused oluliselt suuremaks, kuid samas on ka autode hinnad sellised, mis ei ole kõigi jaoks taskukohased,» lisas klubi juht.

Õpilased jätavad õpetaja selja taha

Juunioride klassi mudelid maksavad jaemüügis kuni 200 eurot ja on noortele üks esimesi võimalusi tehnikaspordiga tutvust teha. Eesti meistrivõistlustel selgub võitja kümne etapi kokkuvõttes, talvehooajal said teoks etapid Väike-Maarja, Vinni, Voore, Paide ning Saue mudelihallides ja klubides. Põlgaste klubi poisid käivad trennis kolm korda nädalas.

«Ütlen ausalt, et saan poiste käest pähe,» rääkis Allan Sarnit. «Olen tegelenud 12 aastat mudellennukitega ja tahtsin ka Kanepi valda teha sellist klubi, kus õpetada lennukeid ehitama ja lendama. Kuid mudel­autodega on siiski lihtsam, samuti saavad noored osaleda klubidevahelistel ja Eesti meistrivõistlustel. Sel suvel üritaks sõita ka mõnele Läti etapile.»

Kaugsõidujuhina viibis Allan graafiku järgi kuus nädalat tööl ja kolm nädalat kodus. «Nüüd oleme perega ühiselt otsustanud, et mees ei lähe edaspidi enam nii palju autot sõitma ja jääb rohkem koju,» rääkis Helina Sarnit. «Selleks on meil aga vaja poe- ja pagariäri kiiresti käima saada, et Allan saaks ka noortega edaspidi rohkem tegeleda.»

Helina Sarniti küpsetised kogusid kodukandis mõne aastaga kuulsust. Nüüdseks on tekkinud suur nõudlus ja ka sortiment läinud sedavõrd laiaks, et koduköök jääb lihtsalt väikeseks.
Kommentaarid
Tagasi üles