Piirivalvurid aitasid sohu eksinud mehe tagasi kaldale

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees
Reede hilisõhtul aitas piirivalve hõljukipatrull kuivale maale mehe, kes oli Emajõe suudmealadel liikudes sihi kaotanud ning hätta sattunud.

Eile kella 21.15 paiku palus piirivalvurite abi Peipsi järve lähistel Praaga küla soisele alale ära eksinud mees, kes rabamaastikult enam ise kuivale maale ei pääsenud. Kuivõrd aeg oli hiline ning väljas pime, ei osanud mees abistajatele oma asukoha osas palju infot jagada. Õnneks oli eksinud mehel kaasas mobiiltelefon, mille kaudu õnnestus piirivalvuritel vajalikku lisainfot saada.

„Vestluses mehega selgus, et kirglik kalamees läinud hommikul tõukekelguga Varnjast Peipsile kalale, ent jäässe tekkinud prao tõttu võtnud ta pealelõunal maale naasmiseks suuna hoopis Meerapalu poole. Kaasas olnud kompassist lähtudes püüdis kalamees Meerapallu jõudnuna rabamaastiku mööda siiski tagasi Varnjasse oma sõiduvahendi juurde jõuda, kuid Kalli jõe ja Emajõe vahelisel alal seigeldes eksis mees hämarduva õhtu saabudes soisele alale ära. Koosa jõeni jõudnuna tõdes end korduvalt vesisel ja pimedal maastikul ohtu seadnud mees, et sealt ta enam ise kuivale maale ei pääse ning võttiski taskus olnud telefoni ning kutsus omale abi,“ kirjeldas Lõuna prefektuuri operatiivjuht Argo Turba.

Operatiivjuht lisas, et abivajaja palvele reageerisid kohe nii Varnja jalgsipatrull koerajuhi ja teenistuskoeraga kui ka Mehikoorma hõljukimeeskond, kes eksinud meest otsima asusid. Mehe telefoni positsioneerides ning valgusrakette kasutades õnnestus abivajaja asukoht kiirelt välja selgitada ning vähem kui tunni möödudes kohtusid rabamaastikul Koosa jõe taha lõksu jäänud abivajaja ning hõljukimeeskond. Soisel alal seigelnud mees võeti hõljuki pardale ning ta toimetati kuivale maale, kust piirivalvepatrull mehe mööda maismaad juba kordoni juurde autoni viis.

Päeva jooksul enam kui 30 kilomeetrit kõndinud mees oli rännakust küll väsinud, ent meedikute abi ta ei vajanud. Ta istus oma masinasse ning võttis suuna kodu poole.

Kuigi kalamees seadis end pimedas ringi uidates ning jõgesid ületades korduvalt ohtu, on antud juhtum siiski heaks näiteks, kuidas hätta sattudes tegutseda. „Mehel oli kaasas mobiiltelefon ning sihi kaotanuna võttis ta abi saamiseks ühendust piirivalvuritega. Ei ole mõistlik sihitult pimedas ja ohtlikul rabamaastikul ringi liikuda ning loota, et õige siht omal jõul üles leitakse. Abivajaja kuulas piirivalvurite juhised, jäi ühele kohale paigale, kirjeldas appitõtanutele detailselt end ümbritsevat keskkonda ning tegi igakülgset koostööd enese päästmiseks,“ rääkis operatiivjuht.

Tagasi üles