Päevatoimetaja:
Mati Määrits

Hull metsisekana patseeris külatänaval

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Sten Sang / Lõuna-Eesti Postimees

Pühapäeva pärastlõunal jäi Tõrva vallas Ala külas reporteri kaamerasilma ette julge metsisekana.

Kõrvalasuva maja elaniku sõnul jalutas teine metsisekana tal hoovis ringi. Pildistamise peale ajas tänava peal patseerinud lind kaela õieli ja asus põgenemisteed otsima.

"Tegemist oli tänavuse aasta linnu metsisega, täpsemini metsisekanaga. Kuna ta asus nii kahtlases linnalises paigas, siis oli väga suure tõenäosusega tegemist niinimetatud hullu metsisega. Kanade seas on see haruldasem, kui kukkede puhul – nii et selles mõttes toimus harukordne vaatlus," rõõmustas Meelis Uustal Eesti ornitoloogiaühingust.

Ornitoloogiaühing ootab infot tänavustest ja varasemate aastate hullude metsiste vaatlustest oma kodulehel.

Metsisekana nägi Ala külas bussipeatuse lähedal hoovis ka Sander Kuusk, kelle sõnul oli lind autost meetri kaugusel.

Hulluks on kutsutud tavapäratu käitumisega linde, kes inimtegevusest eemale hoiavad, kuid vahel tulevad koguni asulatesse ning on metsas ähvardava käitumisega.

Hiiumaal kohati metsisekuke sarnast käitumist 1938. aastal, mandril 1961. ja „hullu“ metsisekana 1964. aastal. Hullude isas- ja emaslindude hinnanguline suhe on umbes 2:1 ja sellise käitumisega linde kohatakse aastas kuni kümmekond.

Niinimetatud hullud linnud elavad erakutena ning liiguvad liigile võõras ümbruses. Teadlasedki ei oska öelda, kas lind paraneb hullusest, leides sobiva elupaiga. Arvatakse, et hullu käitumise põhjustab hormonaalse regulatsiooni häire.

Allikas: Looduskalender.ee

Märksõnad

Tagasi üles