:format(webp)/nginx/o/2018/04/27/7810782t1h3af1.jpg)
- Enne kojujõudmist ostja soetatud kanu uudistama ei hakanud.
- Kanade välimus paraneb Sanlind OÜ juhi Andres Puksovi sõnul peagi.
- Veterinaaramet kiidab Valgamaa munatootja koostöövalmidust.
Valgamaa talumees avastas kodus, et tema ostetud kanade välimus ei vasta tema ootustele. «Nad näevad sõnulseletamatult haledad välja ja arvan, et nad on olnud toitainepuuduses.»
Kohapeal oli näha, et aprilli keskel soetatud kuus aasta munenud valget kana olid tõesti enamiku oma sulgedest kaotanud. Üheksa pruunisulelist munejat nägid aga viisakamad välja.
Nädala laudas vabalt liikuda saanud linnud tundsid end mugavamalt hämaras. Kolm peremehe süles päikese kätte toodud kodulindu jäid siiski laudaseina äärde siblima ja liivavanni võtma. Agaramad kaagutajad asusid püüdlikult muru siblima ja piilusid vallatult lotti vajunud harja alt külalisi.
Ostes üle ei vaadanud
«Viis aastat tagasi võtsin Lauküla kanalast 20 lindu ja tookord oli nende väljanägemine parem. Seekord palusin ekstra valgeid kanu ja neid käidi mulle otsimas. Kanad pandi kokkuseotuna mulle autokasti ja enne koju jõudmist ma neid uudistama ei läinud,» sõnas talupidaja. Linnud võttis ta seltsiks emale, et vanadaam leiaks põhjust toast välja tulla.
Lauküla kanalat peab Sangaste vallas 25 aastat juba toimetanud Sanlind OÜ. Ettevõtte juht Andres Puksov kummutas taluperemehe väite, et ostetud kanad võisid olla ehk alatoidetud. «Piimalehm ei anna ka ju 10 000 liitrit piima, kui teda näljutada. Sama loogika kehtib kanade puhul. Meie kasvatuses saavad nad pigem rohkem sööta, kui paberil ette nähtud,» rääkis Puksov.
Talumehe ostetud lindude kehva välimust põhjendas Sanlind OÜ juht Andres Puksov pärast aastast munemisperioodi saabuva sulgimisega.
Ta selgitas, et kanad vajavad heaks munemiseks kindlas koguses toitaineid, mineraale ja vitamiine. Talumehe ostetud lindude kehva välimust põhjendas Puksov aga pärast aastast munemisperioodi saabuva sulgimisega.
«Lindude väljanägemise selgituseks saan öelda, et sisseostetud tibu maksab euro ja kõige paremas vormis viiekuune kana enne munelehakkamist seitse eurot. Aasta munenud kodulinnud müüme huvilistele euro eest.»
Kanade müümispõhjusena tõi ettevõtja välja munakoore rabedaks muutumise. Puksovi sõnul tekib seega üle aasta munenud kana toodangusse edaspidi palju praaki.
Kodanikule muret valmistanud kanade välimus aga paraneb Puksovi sõnul peagi. «Paari kuuga muutuvad taluelu nautivad linnud kenaks.»
Kaebusi pole olnud
Valgamaa veterinaarkeskuse juhataja Urmas Pallon kinnitas, et lindude heaolu puudutavaid kaebusi neile laekunud ei ole.
Pallon lisas, et Puksov on läbi aastate olnud koostööaldis ning lahkelt näidanud ametile tootmisruume. «Kevadel võib tõesti kanade välimus olla sulgimise tõttu kehv. Kanade heaolu on veterinaarkeskuse kontrolli alusel ettevõttes tagatud.»
Loomade heaolu enda südameasjaks võtnud MTÜ Nähtamatud Loomad esindaja Kristina Mering ütles samuti, et neil pole andmeid, mis viitaks kanade väärkohtlemisele Sanlind OÜs. «Kujutan ette, et aasta aega munenud kanad võivad tõesti halvas seisus olla. Enamasti puuduvad neil suled, samuti on neil vigastusi ning nad on puurielust kurnatud.»
/nginx/o/2018/04/26/7808897t1h0de3.jpg)