Suurõppus läheb lahti

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Antsla vallas on Kobela kuulsas Linda rahvamajas end sisse seadnud kaitsevägi, kes kolmapäeval alustab kaks nädalat kestvat suurõppust Siil 2018.  Rahvamaja taga on üles löödud telgid ning ala on piiratud aiaga.
Antsla vallas on Kobela kuulsas Linda rahvamajas end sisse seadnud kaitsevägi, kes kolmapäeval alustab kaks nädalat kestvat suurõppust Siil 2018. Rahvamaja taga on üles löödud telgid ning ala on piiratud aiaga. Foto: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

Kaitsevägi korraldab 2.–14. mail taasiseseisvumise aja suurima sõjalise õppuse Siil 2018, millest võtab osa 15 000 inimest.

Õppuse käigus toimuvatesse tegevustesse kaasatud üksused tegutsevad mitmes Eesti piirkonnas, ent peamised harjutused viiakse läbi Lõuna ja Kagu-Eestis. Kandev roll ülesannete täitmisel ning kokkuharjutamisel lasub seekord Kaitseliidul. Õppusel osaleb üle 13 000 ajateenija, reservväelase, kaitseväelase, kaitseliitlase, naiskodukaitsja ja liitlasvägede sõduri.

Õppus on jagatud kolme etappi. 4. maini kestva etapi jooksul saavutavad õppusel osalevad üksused lahinguvalmiduse.

5.–7. maini harjutavad 1. ja 2. jalaväebrigaad koostööd Kaitseliidu lahingugruppide ja liitlastega. Samuti viiakse sel perioodil läbi miinipildujate ja tankitõrjesüsteemide lahinglaskmised.

Kolmas ehk õppelahingute etapp kestab 8.–12. maini, mil 2. jalaväebrigaad koos liitlaste üksustega harjutab koostegutsemist vastast mängiva 1. jalaväebrigaadi ning NATO lahingugrupi üksuste vastu.

Liitlastest on kaasatud eri rollides 15 riigi kaitseväelased. Peale meie NATO partnerite võtavad õppusest osa näiteks Ukraina ja Gruusia staabiohvitserid ning vaatlejatena Iirimaa sõjaväelased. Rootsi ja Soome panustavad lisaks staabiohvitseridele vastavalt meedikute ning kahe lahingkompaniiga. Õhujõudude tegevusega aitavad õppusele kaasa Briti, USA, Prantsusmaa ja Poola õhuväe erinevad lennumasinad.

Õppuse käigus viib politsei- ja piirivalveamet (PPA) koostöös Kaitseliidu Lõuna-Eesti malevatega 4.–6. mail  Lõuna-Eestis läbi ka sisejulgeolekuõppuse, et harjutada PPA ning Kaitseliidu koostööd avaliku korra tagamisel.

Õppus toob kaasa ajutisi liikluspiiranguid maanteedel. Avalikku korda tagavad PPA ja Kaitseliidu ühispatrullid ning Lõuna-Eesti linnades viiakse läbi väiksemaid õppelahinguid.

PPA ja Kaitseliit paluvad seetõttu kõigil kaaskodanikel olla õppuse ajal tavapärasest tähelepanelikum ning jälgida liikluskorraldust. Teedel ja tänavatel võib liiklust reguleerida ka sõjaväepolitsei.

Õppusel osalevatel kaitseväelastel on kaasas teenistusrelvad ja õppuse käigus toimuvates õppelahingutes kasutatakse imitatsioonivahendeid: paukpadruneid ja lõhkepakette.

Põlva maleva põhitegevus Põlva linnas on maleva staabi- ja laohoone julgeoleku tagamine, mis teostatakse lähiümbrusesse paigutatud julgestuspostide ja –patrullidega. Õppuse ajal mängitakse läbi kaks lühiajalist intsidenti, mille käigus kasutatakse piiratud koguses paukpadruneid.

Üks intsident mängitakse läbi laupäeva, 5. mai hilisõhtul kella 20–22 vahel Põlva maleva laohoone lähiümbruses Lao tänaval. Teine aga pühapäeva hommikul kella 6–8 vahel Põlva maleva staabihoone lähiümbruses.

Intsidentidesse kaasatakse korraga umbes 20 kaitseliitlast. Pärast intsidenti koristatakse kasutatud alalt ära paukpadrunite kestad.

Valgamaal on aktiivsem tegevus plaanitud 11.–12. maini Valga linna, põhiosa sellest on koondunud Võru ja Tartu maanteele ning Tambre teele. Samuti võib õppustega seotud liikumist ja tegevust märgata Karja, Kuperjanovi, Lõuna, Viadukti, Saviaugu, Metsa, Transpordi ja Pikal tänaval ning nende ümbruses.

Aktiivne tegevus toimub õppustega seoses Valgamaal ka Otepää ja Tõrva linnas.

Võrumaal on aga tegevuste põhirõhk koondunud Antsla, Võru ja Rõuge valda.

Õppuse korraldajad panevad kodanikele südamele, et kui keegi leiab õppuse alalt eseme, mille puhul tekib kahtlus, et tegu võib olla millegi ohtlikuga – näiteks lõhkemata jäänud lõhkepakett või muu taoline ese –, siis kindlasti ei tohi seda ise puutuda. Eseme leidmisel tuleb meelde jätta selle asukoht ja teavitada sellest kaitseväelasi või helistada telefonil 112.

Õppusel kasutatavad imitatsiooni- ja lennuvahendid tekitavad müra, mistõttu paluvad õppuste läbiviijad õppelahingute piirkonnas hoida mürapelglikud koduloomad siseruumides.

4.–5. mail kontrollitakse tavapärasest tihedamalt ka Lõuna-Eestis liikuvaid sõidukeid ja isikuid. Pisteline kontroll kulgeb ladusalt, kui inimestel on ette näidata nii isikutunnistus kui ka mootorsõiduki dokumendid.

PPA ja Kaitseliit tänavad kaaskodanike kannatlikkuse ja mõistva suhtumise eest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles