Valitsus kiitis heaks hasartmängumaksu nõukogu kaotamise

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hasartmängumaksu nõukogu jagab toetusi erinevatele projektidele.
Hasartmängumaksu nõukogu jagab toetusi erinevatele projektidele. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Valitsus kiitis neljapäevasel kabinetinõupidamisel heaks kava muuta hasartmängumaksu seadust, mille kohaselt kaotatakse hasartmängumaksu nõukogu.

"Ettepaneku järgi kaoks ära enamuses poliitikutest koosnev hasartmängumaksu nõukogu. Ka riigikontroll on juhtinud tähelepanu sellele, et praegune süsteem on ebaefektiivne," ütles rahandusminister Toomas Tõniste pressiteate vahendusel.

"Kui ära kaotada üks raha jagamise vaheetapp, saab seni raha jagamiseks kulunud raha anda teise kasuliku eesmärgi tarbeks. Praegu hasartmängumaksu nõukogu teenindamisele kuluv 0,2 protsenti hasartmängumaksust saaks edaspidi kasutada spordivõistlustega seotud pettuste vastaseks tegevuseks," lisas minister.

Hasartmängumaksu nõukogu kaudu on seni jaotatud 37,4 protsenti hasartmängumaksu kavandatavast laekumisest. See summa jaotuks edaspidi üldjoontes senistes proportsioonides nende ministeeriumide eelarvete kaudu, mis selle planeerimisega ka praegu sisuliselt tegelevad.

Spordivõistlustega manipuleerimisega võitlemist reguleerib Euroopa Nõukogu Magglingeni konventsioon, mille eesmärk on võidelda kihlveopettuste vastu, kus sportlased, treenerid või kohtunikud panustavad eelnevalt kokku lepitud tulemusele.

Valituse heakskiidu saanud eelnõu kohaselt läheks hasartmängumaksuga riigieelarvesse kavandatud summast edaspidi 47,8 protsenti Eesti Kultuurkapitalile, 10,1 protsenti teadus-, haridus-, laste- ja noorteprojektide toetuseks haridus- ja teadusministeeriumi eelarve kaudu, 14,1 protsenti olümpiaettevalmistus-, spordi- ja kultuuriprojektide toetamiseks kultuuriministeeriumi eelarve kaudu, 15,3 protsenti hasartmängusõltuvusega ning pere, meditsiini ja hoolekandega ning vanurite ja puuetega inimestega seotud projektide toetuseks sotsiaalministeeriumi eelarve kaudu ja 12,7 protsenti regionaalsete investeeringutoetuste andmiseks rahandusministeeriumi eelarve kaudu.

"Üldjoontes säilib eri valdkondade – kultuuri, spordi, hariduse ja sotsiaalvaldkonna – senine rahastamine," märkis rahandusminister. "Olulise muudatusena läheks edaspidi üks protsent hasartmängumaksust saadavast rahast hasartmängusõltuvuse tagajärgedega võitlemiseks."

Muudatusega seotakse seadusest lahti Eesti Punase Risti püsirahastamine. Vahendite planeerimine jääks sotsiaalministeeriumi vastutada ja kavas on koostööd Eesti Punase Ristiga jätkata. Sotsiaalministeeriumi eesmärk on sõlmida Eesti Punase Ristiga strateegilise partnerluse leping 3–5 aastaks nii, et vajalikud tegevused oleks rahastatud.

Valitsus esitab hasartmängumaksu seaduse kavandatud muudatused riigikogule arutamiseks. Need on eelnõu järgi kavandatud jõustuma 1. jaanuaril 2019.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles