Päevatoimetaja:
Mati Määrits

Luhamaa piiripunktis katsetatakse automatiseeritud piiriületust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Automaatse piiriületuse tagamiseks on Luhamaa piiripunkti ootealale paigaldatud näotuvastustehnoloogial põhinev automaatse piiriületuse registreerimiskiosk, mis aitab reisijaid senisest kiiremini kontrollida.
Automaatse piiriületuse tagamiseks on Luhamaa piiripunkti ootealale paigaldatud näotuvastustehnoloogial põhinev automaatse piiriületuse registreerimiskiosk, mis aitab reisijaid senisest kiiremini kontrollida. Foto: PPA

Alates 15. maist katsetatakse Luhamaa piiripunktis automatiseeritud piiriületust, mis tagab senisest kiirema ja mugavama piiriületuse Eestist väljuval suunal.

„Automaatne piiriületuse süsteem on mõeldud riigist väljuvatele passi omavatele vähemalt 12-aastastele Eesti kodanikele ja Eesti välismaalase passi omavatele inimestele, kes ületavad riigipiiri Eesti registris oleva sõiduautoga, on sagedased piiriületajad ning ei ole varem piiri ületades seaduse vastu eksinud,“ kirjeldas Kagu piiripunkti juht Andrus Reimaa.

„Igapäevaste piiriületajate jaoks tähendab iseteeninduse põhimõttel töötav automaatne piiriületuse süsteem senisest kiiremat ja mugavamat piiriületust. Piirivalvuritel aitab automaatkontroll jällegi enam tähelepanu pöörata reisijatele ja sõidukitele, mille osas tuleb läbi viia põhjalikumat kontrolli,“ selgitas Reimaa.

Automaatse piiriületuse tagamiseks on Luhamaa piiripunkti ootealale paigaldatud näotuvastustehnoloogial põhinev automaatse piiriületuse registreerimiskiosk, mis aitab reisijaid senisest kiiremini kontrollida.

„Automatiseeritud piiriületuseks tuleb reisijal süsteemi skaneerida oma passi andmed ning samas kinnitatakse näotuvastustehnoloogiaga tema isik. Sealt edasi suunatakse piiriületaja piiripunktis eraldi sõidureale, kus piirivalvurid võimaldavad automaatkontrolli läbinud reisijale senisest kiirema piiriületuse,“ kirjeldas piiripunkti juht. Riskide maandamiseks tehakse aeg-ajalt ja vajaduspõhiselt põhjalikumat kontrolli ka automaatset piiriületuse süsteemi kasutavatele reisijatele.

Kui tavakontrollis on ootejärjekord pikem ning reisija ja tema sõiduki kontrollimisele kulub piirivalvuritel keskmiselt kümmekond minutit, siis automaatse piiriületuse korral on ootejärjekord lühem ning piiriületaja kontrollimisele kulub hinnanguliselt paar minutit.

Luhamaa piiripunktis katsetatakse automatiseeritud piiriületuse süsteemi järgneva kuu vältel pilootprojekti korras ning kui süsteem end õigustab, võetakse see kasutusele ka teistes piiripunktides.

Automatiseeritud piiriületuse süsteemi töötas välja Eesti, Soome ja Leedu  piirijärjekordasid haldav ettevõte GoSwift. Ettevõtte tegevjuhi Hannes Plinte sõnul on süsteemi juurutamine heaks näiteks era- ja avaliku sektori koostööst uute innovaatiliste lahenduste väljatöötamisel. „Loodud lahendus automatiseeritud piiriületussüsteemi näol tugevdab ettevõtte innovatiivset kuvandit ja Eesti IT-sektori mainet, loodame antud lahendust peatselt ka eksportida,“ märkis Plinte.

Kuidas automatiseeritud piiriületus toimib:

• Luhamaa piiripunkti ootealal on automaatse piiriületuse tagamiseks registreerimiskiosk. Pane pass lugejasse, et süsteem saaks kontrollida reisidokumendi andmeid. Autojuhil tuleb süsteemi sisestada ka sõiduki registreerimisnumber.

• Jälgi ekraanil olevaid juhiseid: masin teeb sinust foto, mida võrreldakse passis oleva pildiga.

• Edasi suunab süsteem sind piiripunktis eraldi sõidureale, kus piirivalvurid võimaldavad sulle tavajärjekorrast kiirema piiriületuse.

Tagasi üles