Päevatoimetaja:
Mati Määrits

Noored kunstnikud kujutavad Eestimaa teid aastal 2118

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Tuleviku reisibuss.
Tuleviku reisibuss. Foto: Marii Koppel

Maanteemuuseumis on avatud näitus „EV200“, kus Põlva ja Võru noored kunstnikud kujutavad elu Eestimaa teedel 100 aasta pärast.

Maanteemuuseumi, Põlva ja Võru kunstikooli ning Põlva kooli 9-11aastased õpilased koostasid koos näituse „EV200“, kus on kujutatud Eestimaa teede lugu saja aasta pärast.

Tegu oli kevadel alanud mitmeosalise ühistööga, kus koos vaadati teede arengulugu alates 19. sajandist ning arutleti, millised võiksid olla teed ja sõiduvahendid saja aasta pärast. Ühiselt otsiti vastuseid küsimustele, kuidas liiguvad inimesed aastal 2118 punktist A punkti B? Ja miks? Kas liiklusvahendiks on ikka neljarattaline sõiduk või pole üldse rattaid alla vaja? Mis paneb sõiduki liikuma?

„Me oleme täna justkui teelahkmel ja ennustame, millised on liikumisviisid mõnekümne aasta pärast,“ selgitas näituse ideed muuseumijuhataja Kadri Valner. „Samas ennustati näiteks veel aastal 1898 New Yorkis toimunud ülemaailmsel linnaplaneerimise konverentsil, et ka saja aasta pärast on linnaliikluses suurimaks probleemiks hobuste sõnnik, mida lihtsalt ei ole kuhugi panna. Läks mööda 30 aastat ja linnas oli autosid hobuveokitest enam.“

Enamiku laste ennustuste ja joonistuste kohaselt on teed tulevikus õhus, liiklemiseks ei vajata rattaid, enamik masinaid on isejuhtivad. Kütuseks on päike, aga ka prügi, kivid jne. Jalakäijatele on jalgradade peal kuplid, et oleks alati ohutu. Töö asjus liigutakse vabalt iga päev Põlvast Tokyosse ja tagasi, aga kiiruseid võib sõiduk ise valida, sõltuvalt, kas kuhugi on kiire või soovitakse kuulata linnulaulu ja nuusutada looduse lõhnu.

Oli ka töid, kus ennustati, et 22. sajandi alguses on liikumistrajektoorid pärast (loodus)katastroofe minimaalsed, liikumisvahendiks peamiselt ratas, teid aga polegi.

Lastel aitasid oma mõtted üles joonistada õpetajad Anne Prangel ja Merle Põlluveer Põlva kunstikoolist, Inna Süving Võru kunstikoolist ja Kaire Palo Põlva koolist.

Näituse kuraatorid on Kadri Valner ja Kerle Kadak maanteemuuseumist.

Näitus jääb avatuks maanteemuuseumi teemajas ning maanteeameti peamajas Tallinnas kuni septembri lõpuni.

Tagasi üles