R, 9.12.2022

Taist tervisesnäkkide tooja rajas istanduse Antsla valda

Tomi Saluveer
, reporter
Taist tervisesnäkkide tooja rajas istanduse Antsla valda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ellyt Talve sõnul on praegu katsetamiste aeg: esimesel istutusaastal taimed veel suurt saaki ei anna. «Istutasime maasikaid, mis annavad kiiremini saaki,» rääkis abikaasa vanematekodus uusistandust edendav naine.
Ellyt Talve sõnul on praegu katsetamiste aeg: esimesel istutusaastal taimed veel suurt saaki ei anna. «Istutasime maasikaid, mis annavad kiiremini saaki,» rääkis abikaasa vanematekodus uusistandust edendav naine. Foto: Tomi Saluveer / Lõuna-Eesti Postimees
  • Ellyt Talv töötab ka toitumisnõustajana.
  • Eesti tervisesnäkkide tootmise plaan on Talve sõnul praegu katsetamise faasis.
  • Praegu on peamine tuluallikas varasemalt istutatud mustsõstraistandus.

Terviseampse müüva ettevõtte MySnack püsti pannud Ellyt Talv tõi seni Taist puu-, köögivilja- ja kookosesnäkke. Nüüd rajas ta Antsla vallas Kraavi küla külje alla oma mustsõstra-, maasika- ja vaarikaistanduse ning plaanib hakata müüma kuivatatud Eesti marju Aasia turule.

«Tegime kahe hektari peal päris oma istandusega algust,» rääkis Talv, kelle Taimaalt imporditud kuivatatud puu- ja aiasaadused müügil nii Eesti kütusejaamades kui ka kaubanduskettides.

«Nüüd peame laienemisplaane ja unistame, et saaksime väärindada omaenda põllu peal valminud saadusi. Loodame, et meil on sügiseks valmis head tooteretseptid,» rääkis ta. «Katsetame õhkkuivatusahjus eri maitseid ja vaatame, milliseks jäävad tekstuur ja maitse ning milliseks saaks vormida toote kuju, et see oleks ka võimalikult atraktiivne.»

Eesti marjad Aasiasse

Kui seni tõi Talv kuivatatud tervisetooteid Aasiast Eestisse ja naaberriikidesse, siis nüüd näeb ta tulevikku ka vastupidises suunas kaubandusele: kuivatatud Eesti marjade ekspordil Aasiasse. «Meil on seal kontaktid ja sellel turul osatakse meie marju hinnata.»

Ellyt Talv töötab ka toitumisnõustajana. «Pean väga oluliseks, milline on tervisesnäkkide tooraine ja koostis,» rääkis ta. «Ma ei tahaks lisada toodetele valget suhkrut, tooted peaksid olema naturaalsed, säilitus- ja värvaineteta. Meie lõpptoode võiks olla Eestis kasvavatest marjadest ja puuviljadest valmistatud tervislik vahepala.»

Eesti tervisesnäkkide tootmise plaan on Talve sõnul praegu katsetamise faasis.

«Kui kõik läheb hästi, jäävad perele kuuluvad hektarid suure Aasia turu jaoks ilmselgelt väikeseks ja meil tuleb hakata otsima koostööd teiste Eesti istandustega,» lisas ta. «Meil on palju häid kontakte, et hakata tervislikke Eesti tooteid Tais müüma.»

Unistuseks kodumaine tervislik vahepala

Talve hinnangul oleks tulevikus reaalne alustada ka külmkuivatustehnoloogia kasutamist, mille käigus tooraine sügavkülmutatakse, misjärel eraldub sellest vaakumkeskkonnas vedelik. Nii säilitab toode maitse, kuju, värvi ning vitamiinid.

«Esialgu me külmkuivatuseni veel ei jõua, sest see tehnoloogia on alustamiseks liiga kallis. Plaanime kasutada õhkkuivatustehnoloogiat,» lisas ta. «Teeme alguses katsetusi oma väiksema ahjuga. Kui tundub, et oleme leidnud õige toote, proovime seda ka suures ahjus.»

Ka praegu Eesti kaubanduses müüdavad MySnacki tooted on külmkuivatatud.

«Teeme seda Tais, sest kohapeal kasvanud tooraine on kvaliteetsem, kui ka selle töötlemine toimub asukohamaal,» lausus Talv. «See käib nii viinamarjade, banaanide, mango, jaka, kookose kui ka muude toodete kohta. Tegemist ei ole sügavkülmutatud, vaid kuivatatud toodetega. Need asuvad pähklitega samas letis.»

Maasikas, vaarikas ja mustsõstar

Talve sõnul on praegu katsetamiste aeg, esimesel istutusaastal taimed veel suurt saaki ei anna. «Istutasime maasikaid, mis annavad kiiremini saaki,» rääkis Talv. «Samas ka vaarikaid, mille tulusus on suurem, kuid saagi valmimine hilisem ja korjamine keerulisem. Täna elamegi maasika vaimus, sügiseks oleme targemad.»

«Vaarikas on pikemaealisem, kandes kuni kümme aastat, maasikas läheb aga nelja aastaga välja,» lausus kodumaistest tervisetoodetest unistav naine. «Maasikas annab aga saaki juba esimesel aastal, vaarikas hakkab suuremat saaki heal juhul kandma alles teisel aastal. Samas on vaarikas kõrgema hinnaga, aga teda on ka tüütum korjata.»

Praegu on peamine tuluallikas varasemalt istutatud mustsõstraistandus. «Mustsõstar teenib meid ligi hektari suuruse maa peal juba mitu aastat,» lausus Talv, lisades, et ka seda väärt marja plaanitakse hakata külmkuivatama. «Mustsõstar on intensiivse maitsega, annab ka väikese koguse puhul tugeva maitse ja värvi.»

Eesmärgiks tulla perega maale

Koos abikaasaga hiljuti Räpina aianduskooli lõpetanud ja rahvusvahelist tervisekrõpsude äri ajava Talve vitamiinidest pakatavaid tooteid müüakse näiteks Circle K teenindusjaamades, R-kioskites, Maksimarketites, Selverites, aga ka muudes kohtades. Kõrge toiteväärtusega suhkrurohketele toodetele alternatiivseid maiustusi müüakse Soomes, Lätis, Leedus ja Inglismaal, peagi ka Rootsis.

Uusistandust edendatakse Ellyt Talve abikaasa vanematekodus. «Peamine eesmärk, miks siia tulime, on tuua oma perekond rohkem maale,» lausus Talv, kelle peres kasvab kaks last. «Et ka lapsed saaksid täpselt aru, kust taimed tulevad ja kuidas kasvavad. Samuti pean toitumisnõustajana oluliseks maalähedast toitu, mida maal olles saame ise kasvatada ja värskelt tarbida.»

Ellyt Talv, tervisesnäkke müüva ettevõtte MySnack omanik
«Ma ei tahaks lisada toodetele valget suhkrut, tooted peaksid olema naturaalsed, ilma säilitus- ja värvaineteta.»

Ellyt plaanib luua MySnackist sarnase tootesarja, nagu see, millesse kuuluvad praegu Taist toodavad kuivatatud tervisesnäkid. «Tegeleme praegu ka kujundusega, et luua toodetele maalähedane ja talulik välimus,» lisas ta. «Võime öelda, et kui kontaktibaas on tänaseks välja töötatud, siis nüüd tegeleme toote ja selle pakendiga.»

Märksõnad
Tagasi üles