Sünnitusosakond ei ole pood, mida kinni panna. See on peredele turvaline kodu lapse ilmale tuleku hetkel.
Kõik kogukonnad ei ole aga ühesugused. Neid eristavad majanduslikud võimalused, eri rahvustest inimeste osakaal ja seegi, kas elatakse piirialal või mitte.
Valga kogukond on seisnud oma sünnitusosakonna säilimise eest viimse võimaluseni, sest inimesed teavad, mis on turvatunne ja selle kadumine. On tekkinud põhjendatud hirm. Kardetakse edaspidi kogu haigla sulgemist.
Kas teavad seda ka Tartu Ülikooli kliinikumi (TÜK) nõukogu liikmed, haigekassa, ministrid ja Riigikogu?
Kolm ministrit avaldas sulgemise teemal oma arvamust, kuid ainult üks käis osakonnaga tutvumas ja personaliga vestlemas. Minister Ossinovski tõdes, et TÜK on rikkunud väikehaiglatega võrgustumise reegleid. Minister Mäggi, kes viibis kolmest ise ka ainukesena Valga haigla sünnitusosakonnas kohapeal, oli arvamusel, et sünnitusosakonna sulgemine on kogukonnale korvamatu ja valgalaste valupiiril olev sündmus.
Minister Sikkut aga sõnas: kui kinni, siis kinni. Ent sünnitusosakond ei ole pood, mida kinni panna. See on peredele turvaline kodu lapse ilmaletuleku hetkel.
Hetkeseisuga on aga Valga haigla sünnitusosakond suletud ja lahendamata veel paljud küsimused. Mis saab patsientidest, kes vajavad statsionaarseid uuringuid ja haiglaravi, näiteks raseduspatoloogia ja günekoloogiliste operatsioonide puhul? Kuidas ja kus tegeletakse sünnitajaga, kes saabub ägeda sünnitustegevusega ja keda transportida ei ole seetõttu enam võimalik?
Ämmaemand saab abi anda ainult oma pädevuse piires. Mis siis, kui see patsient vajab rasedusaegse verejooksu või lootetoonide muutuse tõttu kohest keisrilõiget? Kes selle teeb, kui puudub kohapeal pädev naistearst? Kas kirurg, anestesioloog?