Möödunud kuu lõpus väljendas sotsiaaldemokraatide parlamendisaadik Liisa Oviir mitmel pool arvamust, et äraspidisi tulemusi andnud sammud alkoholipoliitikas pole «poliitikute sõda», vaid võitlus tervema tuleviku nimel.
Kõlava pealkirjaga artikkel sisaldas eksitavaid väiteid, kuid ühes oli saadikul õigus. See ei ole poliitikute sõda, kus pikaajaline alkoholitarvitamise languse trend möödunud aastal peatus ning kümned miljonid eurod Eesti maksuraha sõidab Lätti, jättes kahjud omakorda meie riiki. See on kõige lihtlabasema poliitjonni ilming.
Konjunktuuriinstituut on kahel viimasel aastakümnel viinud läbi uuringut, mis kirjeldab Eesti elanike alkoholitarbimise harjumusi ja muutusi aastate lõikes. 2012. aastast on alkoholitarbimine vähenenud, seda keskmiselt 0,4 liitri võrra aastas.
Senise, tasakaalustatud aktsiisipoliitika jätkumisel oleksime tõenäoliselt jõudnud 2017. aastal olukorda, kus tarbimine oleks kukkunud allapoole alkoholipoliitika rohelises raamatus rahvatervise ühe kõige olulisema eesmärgina sätestatud tasemest: 8 liitrit absoluutalkoholi elaniku kohta.
Maikuises uuringus avaldatu oli aga poliitikutele, kes viimasel paaril aastal enda ilmeksimatuses veendunult eiranud kõiki ekspertide, kaupmeeste ja ka tootjate hoiatusi, ehmatav. Eesti elanike kogutarbimine kasvas hoopiski 0,7%. Kuid selle asemel, et jäärapäiselt läbi surutud valeotsuste mõju tunnistada, võeti kasutusele demagoogia – 0,7protsendiline tõus polevatki kasv, vaid olukord on stabiilne ja süüdi olevat üldsegi majanduskasv.
Tarbimise «stabiliseerumise» põhjendamine majanduskasvuga on demagoogiline nõks, kuivõrd Eesti majandus on kasvanud juba viimasel üheksal aastal. Tõsi on, et
2017. aasta kasv oli viimaste aastate kiireim. Samas on Eesti inimeste keskmine brutokuupalk juba alates 2011. aastast kasvanud keskmiselt üle kuue protsendi aastas, sealhulgas ka eelnenud tarbimisnäitajate languse aastatel.