Uudistada saab nii graafikat kui ka teravilju

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Algatusega on liitunud ka Valga muuseum.

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Teisipäeval, 4. septembril avatakse Valga muuseumis kaks näitust. Neist üks on Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud kunstiprojekt «Vabadus 21. sajandil».

Näitusel «Vabadus 21. sajandil» on üleval 21 vabadusest inspireeritud teost 21 kunstnikult. Kõik litograafiatehnikas teosed on tehtud trükipressidega käsitsi ning kunstnike allkirjastatud. Kunstnike loomeprotsess ja nende vabadusesõnum on jäädvustatud filmidena. Näitus on kummardus jätkuvale vabadusele ja loovale inimesele.

«Vabadus 21. sajandil» näitusel osalevad kunstnikest Raul Meel, Marko Mäetamm, Kiwa, Laurentsius, Jaak Visnap, Urmas Viik, Navitrolla, Kadri Alesmaa, Jüri Arrak, Leonhard Lapin, Hardi Volmer, Kadri Kangilaski, Evi Tihemets, Peeter Allik, Jaan Toomik, Ivar Kaasik, Liisa Kruusmägi, Tarrvi Laamann, August Künnapu, Maarit Murka ja Priit Pärn. Projekti kuraator on Jaak Visnap.

Teine uus näitus kannab nime «100 teraviljapeenart».

Teravili on Eestis oluline põllukultuur ja toiduaine. Paraku ei tee paljud inimesed vahet kaeral, odral, nisul ja rukkil.

Et tutvustada teraviljaliike ja Eestis aretatud sorte, rajati 2017. aasta kevadel agronoom Heino Laiapea projekti algatusel 100 teraviljapeenart Jõgeval aretatud sortidega. Käesolev näitus koosneb projekti kajastavatest stenditest, kuhu on mahutatud üle 50 foto seemnete jagamisest, külvist, viljade kasvamisest ja koristusest, lisatud on selgitavad tekstid ja kommentaarid.

Näitusel saab lugeda viie teravilja ning kolme kaunviljasordi põhjalikku iseloomustust. Urvaste külade seltsi eestvedamisel valminud näituse kujundas kunstnik Epp Margna. Projekti koostööpartnerid on Eesti taimekasvatuse instituut ja Äripäeva põllumajandusportaal pollumajandus.ee

Näitus kajastab ka Valga muuseumis 2018. aastal aset leidnud tera- ja kaunviljade kasvatust. Eksperiment toimus Valga muuseumisõprade seltsi eestvõtmisel ja väikeste muuseumisõprade osalusel.

Näitus on avatud 5. septembrist kuni 29. septembrini.

Tagasi üles