Puidu hind ähvardab oluliselt kerkida

Piret Karu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Täna KUMUs toimunud seminaril «Mets, puit ja majandus» tõi Eesti Elektritööstuse Liidu juhatuse liige Jaanus Arukaevu välja, et lähiaastatel tõuseb Euroopas nõudlus hakkepuidu järele 2,5 korda. See toob kaasa puidu hinna tõusu Eestis.

«Biokütused on Eestile oluline ekspordiartikkel. Euroopa Liidus on biomassi kasutamine energeetikas selge arengusuund ja järjest enam peab puidutööstus arvestama Euroopa energiatööstusega,» sõnas Arukaevu.

Rotterdamis käivitati novembris Euroopa esimene biomassi börs, sest energiatootjad vajavad kindlat ja stabiilset turgu. Lätil on õigus ehitada uus 400MW võimsusega ka biomassi kasutav elektrijaam, millel on Euroopa Liidu riigiabi luba. Soome alustas tänavu biomassi kasutamise toetamist elektri tootmisel. Taani on langetanud otsuse ehitada ümber kõik oma sütt kasutavad elektrijaamad, nii et neid saab kasutada ka 100% biomassi abil.

Arukaevu sõnul on biomass muutumas elektritootmises standardseks kütuseks. Et vähendada saastet ja säilitada tootmist, on Euroopas biokütustele osaliselt või täielikult üle läinud paljud fossiilseid kütuseid kasutavad elektrijaamad. Ka Eesti on Arukaevu sõnul sama valiku ees.

«Sisuliselt on põlevkivi osaline asendamine biokütustega kiireim ja odavaim viis vähendada Eesti tootmises põlevkivi osakaalu ja sellest tekkivat saastet,» rõhutas Arukaevu.

Arukaevu sõnul on täna Eesti energiapoliitikas ilmselge vastuolu: Eesti on biomassi doonorriik, samas toodame endiselt üle 90% elektrist põlevkivist. «Anname oma biomassi kui kõige odavama taastuvenergia allika teistele riikidele süsihappegaasi heitmete vähendamiseks. Ja kavandame seejärel oma taastuvenergia eesmärkide saavutamist kallimate tehnoloogiate ja energialiikide abil,» tõi Arukaevu välja.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles