Päästeamet tunnustusi jagus ka lõunaeestlastele

LEPM
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riho Lehiste pälvis elupäästja III klassi medali.
Riho Lehiste pälvis elupäästja III klassi medali. Foto: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

Täna, 11. septembril tunnustas päästeamet päästeteenistuse aumärkide ja tänukirjadega rekordiliselt 108 inimest, kes on silma paistnud hoolivuse, missioonitunde ja vaprusega inimeste elu ja vara päästmisel või on osutanud märkimisväärseid teeneid päästevaldkonna arendamisel.

Lõuna-Eesti kolmest maakonnast said tunnustuse järgmised inimesed (nimekiri ei pruugi olla lõplik):

 • Elar Sarik

  Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal

  Amet: Politsei- ja Piirivalveameti Lõuna Prefektuur, Kagu Politseijaoskonna Võru piirkonnagrupi piirkonnapolitseinik

  Võru piirkonnapolitseinik Elar Sarik tunnistas, et pole varem sattunud olukorda, kus inimese elu vajab surmasuust päästmist.

  Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

 • Riho Lehiste

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal

Amet: Politsei- ja Piirivalveameti Lõuna Prefektuur, Kagu Politseijaoskonna Võru rühma abipolitseinik

07.07.18 valvasid Võrumaal Antsla linnas lasershow üritusel korda politseinik Elar Sarik ja abipolitseinik Riho Lehiste, kes leidsid spordikoti, milles olid ka omaniku dokumendid. Andmebaase kasutades leidsid politseinikud koti omaniku koduse aadressi, et nad saaksid leiu omanikule tagastada. Maja juurde jõudes tundsid ametnikud kõrbelõhna ja märkasid välisukse vahelt tulevat suitsu. Kuna uks oli lukus, avasid nad maja ukse käepäraste vahenditega ja tõid sealt välja teadvuseta kannatanu, kes oli suitsu sisse hinganud. Pärast seda helistasid nad häirekeskusesse ja kutsusid appi pääste ja kiirabi.

 • Viljar Schmidt    

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse kuldrist

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo juhataja. Staaž ligi 24 aastat. On erakonna Isamaa Valgamaa piirkonna juhatuse liige.

Varasemad autasud: Päästeteenistuse hõberist 2007

Viljar Schmidt
Viljar Schmidt Foto: TPM
 • Kaino Zilmer    

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse hõberist

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse Võrumaa päästepiirkonna juhataja. Staaž 24 aastat 9 kuud

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2009

 • Madis Pintson        

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal    

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo peainspektor. Staaž 5 aastat

 • Aivar Lai    

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal kuldsete tammelehtedega    

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse Vastseliina päästekomando komandopealik. Staaž 28 aastat ja 6 kuud

Varasemad autasud: Päästeteenistuse hõberist 2007

 

Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu tõi välja selle aasta kõige noorema elupäästja Roger Kuura mõtte, et üksteisest hoolimine on ju loomulik – kui kellelgi on abi vaja, siis me peame aitama. „Jah, eelkõige on see loomulik elukutselistele päästjatele, kelle igapäevatööks ongi märgata, hoolida ja aidata. Aga ma leian, et meile kõigile, meile ühiskonnana, teeb ainult head, kui me üksteist rohkem märkame ja rohkem hoiame,“ ütles Kuno Tammearu. „On suur rõõm ja au viibida saalis koos 108 inimesega, kes märkavad, hoolivad ja abistavad. Ma tänan teid kõiki!“

Tänavu austas päästeteenistuse aumärkide ja tänukirjade üleandmist oma kohalolekuga ka president Kersti Kaljulaid. Tähelepanelikkuse ja hoolivuse eest andis president Kersti Kaljulaid üle 40 elupäästja medalit. Kõige nooremad elupäästjad on 12- ja 15-aastased kooliõpilased, kes mõlemad said elupäästja III klassi medali.

President Kersti Kaljulaid tänas kõiki elupäästjaid, kelle lugudes peegeldub see, kuidas me täna Eestis oma inimesi kaitseme ja päästame. „Meie Päästeameti võimekus reageerida päästesündmustele on muljetavaldav ja ennetustöö on olnud ilmselgelt väga edukas. Ja selles edus on olnud oma roll pea kõigil, kes täna siin saalis istuvad,“ ütles riigipea.

Siseminister Andres Anvelt tunnustas aastatepikkust suurt tööd õnnetussurmade ennetamisel, sest aastatega on olukord kõvasti paranenud ning tules, vees ja ka liikluses hukkunute arv kahanenud mitu korda. Siseminister nentis, et palju tööd on siiski veel teha. „Meie väikese rahva arv sõltub paljuski õnnetussurmade vähendamisest, meil jääb aastas seetõttu sündimata sadu lapsi. Üks noor inimene võib tähendada terveid põlvkondi. Meie eesmärk peab olema õnnetussurmade arvu vähemalt kaks korda vähendada,“ sõnas Anvelt.

Autasustatud said ka Päästeametis töötavad missioonitundega inimesed, kes iga päev läbi oma tööde ja tegemiste päästevaldkonna arendamisele ja Eesti ohutumaks muutmisele kaasa aitavad. 100 aumärgi saaja hulgas on ka Päästeameti töötajaid, kelle tööstaaž päästeteenistuses ulatub suisa 38 aastani.

Ühtekokku anti üle 100 aumärki: 5 päästeteenistuse kuldristi, 9 päästeteenistuse hõberisti, 27 päästeteenistuse medalit, 6 Päästeameti teenetemedalit kuldsete tammelehtedega, 12 Päästeameti teenetemedalit hõbedaste tammelehtedega ja 1 missioonimedali. Lisaks 8 Päästeameti peadirektori tänukirja elupäästmisele kaasaaitamise eest. Päästeteenistuse aumärke on antud välja alates aastast 1998. Aumärke antakse üle kaks korda aastas: Eesti Vabariigi sünnipäeva ajal veebruaris ja organiseeritud tuletõrje sünnipäeva ajal septembris.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles