Veterinaar- ja toiduamet (VTA) annab teada, et OÜ Sanlind kahest farmist pärinevad munad võivad olla saastunud salmonella bakteriga. Munad on tarbijale ohutud, kui neid toidu valmistamisel kuumtöödelda.
Valgamaa tootja munad võivad olla saastunud salmonella bakteriga
OÜ Sanlind juht Andres Puksov rääkis, et sai võimalikest saastunud munadest teada mõni päev tagasi. Ta lisas, et praegu teostavad VTA ametnikud lisateste. "Teine munadest võetud proov oli puhas," teadis ta rääkida.
Kahes farmis on kokku 40 000 kana. Kokku on linnukasvatuses seitse farmi, koos noorkanadega üheksa. "Kui tuleb välja, et antud kahes farmis on munadel salmonelloos, siis tuleb seal asuvad kanad surmata või munad ümber töödelda," ütles Puksov.
OÜ Sanlind on üks Valgamaa suuremaid munatootjaid, kes tegutseb Valgamaal Otepää vallas Tiidu külas.
Võimalik saastumine võib puudutada Kodutalu, Kodukoha, Pisihää, Hiigelhää ja Hüva nimede all turustatavaid mune, mille parim enne kuupäev jääb vahemikku 15. oktoober kuni 26. oktoober. Antud munad on märgistatud tootekoodidega 3EE16710 ja 2EE31531.
Tootekood on leitav munakoorelt. Juhul, kui tarbija on ostnud antud mune, siis tuleks neid enne söömist korralikult kuumtöödelda. Salmonella bakter hävib kuumutamisel 70 kraadi juures. Muna tuleb keeta vähemalt 10 minutit, suuri ja hiidmune kauem. Praadimisel tuleb muna korralikult küpsetada mõlemalt poolelt.
VTA on kõnealusest farmidest peatanud munade väljaveo ning kaubandusvõrgust on võimalikud saastunud munad kõrvaldatud. Eesti kauplustest eemaldati ligikaudu 1,3 miljonit muna.
Coopi kommunikatsioonijuht Martin Miido rääkis, et nende kauplustest sai antud kaup riiulitelt eemaldatud. "Tähtis on see, et kaup sai koheselt eemaldatud ja inimesed teavitatud. Kahjude hindamisega tegeletakse hiljem," sõnas ta.
Hetkel on teada, et Prisma, Selveri ja Maxima kauplustes OÜ Sanlindist pärit mune ei müüda.
OÜ Sanlind on 1994 aastal loodud linnukasvatusettevõte. Täna on firmal 160 000 muneva kana kohta ja 40 000 noorkana kohta.
Ristsaastumise vältimiseks tuleb:
• Pesta käed sooja vee ja seebiga vähemalt 20-30 sekundi jooksul enne ja pärast
a) toidu valmistamist,
b) tualetis käimist,
• Toiduvalmistamise käigus kasutada eelistatult paberist ühekordset kuivatus- ja puhastuspaberit.
• Pesta kõik toiduvalmistamise vahendid (nõud, lõikelauad, noad jm) pärast seda, kui need on munadega kokku puutunud,
• Vältida valmistoidu asetamist nendele nõudele, kus enne seda on hoitud mune.
VTA on kõnealusest farmidest peatanud munade väljaveo ning kaubandusvõrgust on võimalikud saastunud munad kõrvaldatud.