Keskkonnaministeeriumi ettepanekul kiitis Vabariigi Valitsus täna heaks Rõuge ja Võru vallas asuva Keretü looduskaitseala moodustamise. Alal tagatakse kaitsealuste liikide elupaikade säilimine, arvestades samal ajal riigikaitse vajadusi.
Võru maakonda moodustatakse Keretü looduskaitseala
Keskkonnaminister Siim Kiisler rääkis, et Keretü looduskaitsealal oli võtmeküsimuseks, kuidas leida kompromiss looduse ja riigikaitse vahel.
"Analüüsisime olukorda väga põhjalikult. Usun, et leidsime parima viisi kaitsta haruldaste liikide elupaiku ning võimaldada kaitseväel samas jätkata tegevust Nursipalu harjutusväljal," sõnas ta.
Moodustava kaitseala territoorium oli osaliselt juba enne kaitse all Keretü metsise, Tsirgupalu merikotka, Kerretu soo merikotka ja Nursipalu must-toonekure püsielupaikadena. Olemasolevad püsielupaigad liidetakse ja kaitseala koosseisu arvatakse Kerretu raba koos seda ümbritseva metsaga, et tagada seal leiduvate kaitsealuste liikide elupaikade parem kaitse. Moodustatavale kaitsealale jääb kaks I kategooria ja kuus II kategooria ning III kategooria kaitsealuste liikide elupaika ja kasvukohta.
Keretü looduskaitseala asub peaaegu tervikuna Nursipalu harjutusväljal. See on harjutusvälja osa, kus pole planeeritud aktiivset kasutust. Seega ei välista kaitseala harjutusvälja eesmärgipärast kasutamist.
Inimestel on lubatud kaitsealal viibida, korjata marju, seeni ja muid metsa kõrvalsaadusi, pidada jahti ning püüda kala. Küll aga kehtestatakse must-toonekure, merikotka ja metsise häirimatuks pesitsemiseks ajalised liikumispiirangud.
Keretü looduskaitseala paikneb Nursipalu harjutusväljaku territooriumil, mis on ettevalmistatud seal õppuste läbiviimiseks. Seetõttu käsitletakse sõjaliste õppuste korraldamisel ala ettevalmistatud kohana ja neid tegevusi piiranguvööndis ei piirata. Metsise elupaiga kaitsmiseks kehtestatakse alale metsaraieteks piirangud.
Kaitseala asub Võru maakonnas Rõuge vallas Lükka ja Tsirgupalu külas ning Võru vallas Hänike ja Mustassaare külas. Keretü looduskaitseala planeeritav pindala on 1060,6 hektarit. Võrreldes senini kehtinud kaitsekorraga, kus püsielupaikadena oli kaitse all 365,5 hektarit, laienes kaitstava ala pindala 695,1 hektari võrra.