Elatisvõlgniku pass võib ühtäkki kehtetuks muutuda

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Elatisraha mõjuva põhjuseta tasumata jätmise korral saab kohus eelnõu järgi tunnistada kehtetuks võlgniku reisidokumendid, näiteks Eesti kodaniku passi. FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane
Elatisraha mõjuva põhjuseta tasumata jätmise korral saab kohus eelnõu järgi tunnistada kehtetuks võlgniku reisidokumendid, näiteks Eesti kodaniku passi. FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Riigikogu õiguskomisjon saatis esmaspäeval esimesele lugemisele eelnõu, mis annab riigile jõulisemad võimalused laste elatisraha maksmisest kõrvalehoidjatelt võlgu sisse nõuda.

„Elatisvõlgnikke on Eestis 9000 ringis ja kahjuks ei ole olukord paranemas, vaid võlad hoopis kasvavad,“ nentis õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid. „Karmimad meetmed elatisraha kättesaamiseks peaksid survestama eelkõige võlgnikke, kel raha olemas, aga puudub tahe seda oma lapsega jagada.“

Õiguskomisjoni liikme Urve Tiiduse sõnul on eelnõu eesmärk ergutada võlgnikke kohtutäituriga suhtlema ja selgitama, mis elatise tasumist takistab. „Kui inimene tõendab, et tema sissetulekud ei võimalda elatist ettenähtud summas maksta, siis kohus võtab seda ka arvesse.“

Elatisraha mõjuva põhjuseta tasumata jätmise korral saab kohus eelnõu järgi tunnistada kehtetuks võlgniku reisidokumendid, milleks on näiteks Eesti kodaniku pass, välismaalase pass, pagulase reisidokument, ajutine reisidokument, meremehe teenistusraamat ja meresõidutunnistus.

Eelnõu kohaselt oleks edaspidi võimalik ka elatisvõlgniku sõiduki kohtutäiturile üleandmine politsei abil. Praegu on praktikas võlgnike sõiduki kättesaamine keeruline, kuna selle asukoht on teadmata. Seetõttu nähakse politseile ette kohustus kontrollida muude tööülesannete käigus, kas sõidukil on liiklusregistris kohtutäituri seatud käsutamise keelumärge. Sellise märke tuvastamisel oleks politseil õigus sõiduk omanikult ära võtta.

Lisaks keelab eelnõu kolmandatel isikutel, kes seadusest tulenevalt isikut tuvastavad, näiteks hasartmänguseadusest ning rahapesu ja terrorismi tõkestamise seadusest tulenevalt maksta elatise võlgnikule üle 5000 euro suurust summat sularahas. Samuti kohustuvad nad teavitama võlgniku rahalisest nõudest kohtutäiturit, kellel on võimalik arestida see nõue elatise katteks.

Valitsuse algatatud täitemenetluse seadustiku muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine on kavandatud täiskogu istungile 5. detsembril.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles