R, 12.08.2022

Suri vanim eestlane Anna Kütt

Tiit Loim
, reporter
Suri vanim eestlane Anna Kütt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Anna Kütt oma 106. sünnipäeval 2017. aastal, kui teda õnnitlemas hulk rahvast, kelle tuleku üle memm rõõmu tundis.
Anna Kütt oma 106. sünnipäeval 2017. aastal, kui teda õnnitlemas hulk rahvast, kelle tuleku üle memm rõõmu tundis. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Esmaspäeval, 10. detsembril suri 107-aastaselt Eesti vanim elanik valgalanna Anna Kütt.

Veel möödunud aasta alguses üksi Valga korteris elanud Anna Kütt toodi Valga haiglasse 2017. aasta jaanuari lõpus, kuna ta oli endale kukkudes viga teinud. Sellest ajast alates viibis naine haigla hoolekandeosakonnas.

Valga Linna Pensionäride Liidu endine juht Olga Lea meenutas Kütti hea sõnaga. «Ta on minu teada pensionäride liitu abistanud. Kinkinud liidule lapselapse kaudu klaveri ja toetanud rahaliselt liikmemaksudega ning meie tegevusse positiivselt suhtunud.»

Kütt elas üle neli riigikorda. Ta sündis 18. veebruaril 1911. aastal Valgamaal Aheru külas Saarte talus moonaka peres. Tal oli kaks vanemat venda. Kuna talutöö tahtis tegemist, lehmad lüpsmist ja karjatamist, koolis ta palju käia ei saanud. Külakoolis käis ainult viis klassi.

Anna abiellus Vabadussõjas käinud Jaan Arbeiteriga, kes oli Karulast pärit ja kellega neil sündis poeg Rahuleid. 1934. aastal kolis pere Valka ja sellest peale on naine Valga linna kodanik. Abikaasa Jaan olnud sugulaste mäletamist mööda härrasmees, kandis kaabut ja käis sametkraega mantlis ning oli linnas väikeettevõtja. Kaasa suri 1938. aastal kopsupõletikku.

Mõni aasta hiljem abiellus leseks jäänud naine Theodor Kütiga. Abielust sündisid tütar Eha ja poeg Aare. 1955. aastal said abikaasa ja tollal 10aastane poeg Aare õnnetult surma.

Anna Kütt on töötanud raudteel, teinud õmblejatööd ning mitukümmend aastat olnud müüja ajalehekioskis.

Küti ärasaatmine on laupäeval kell 12 Valga Jaani kirikus.

Enne Kütti oli riigi vanim elanik võrulanna Maria Kolk, kes suri 107-aastaselt tänavu 6. juunil.

Siseministeeriumi andmete järgi on vanim elanik nüüd 106-aastane Raplamaa naine.

Märksõnad
Tagasi üles