Pensionide kojukanne kallineb

Eestis on üle 5000 inimese, kes maksavad selle eest, et Omniva kirjakandja neile pensioni, toetuse või hüvitise koju tooks.

FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Uuest aastast tõuseb pensionite, toetuste ja hüvitiste kojukande hind seniselt 6,60 eurolt 7,70 euroni. Pensionite, toetuste ja hüvitiste kojutoomise kuupäev jääb samaks, väljamaksmise periood on 5.–12. kuupäevani.

Sotsiaalkindlustusameti finantsjuhi Signe Uustali sõnul puudutab muudatus umbes 5000 sotsiaalkindlustusameti klienti, kes maksavad täna ise selle eest, et Omniva kirjakandja neile pensioni, toetuse või hüvitise koju tooks. «Neid inimesi on küll aasta-aastalt vähemaks jäänud, umbes 97 protsenti meie klientidest saab raha pangakontole.»

«Hinnatõus ei ole kunagi hea uudis. Soovitame inimestel lasta hüvitised kanda pangakontodele, sellisel juhul ei pea saaja midagi maksma,» tõdes Uustal. Ta lisas, et need, kes soovivad makseviisi muuta, saavad sellest ametile märku anda 28. detsembrini.

Liikumistakistusega inimestele või neile, kes elavad hajaasustusalal ja kellele pangateenus raskesti kättesaadav, viiakse pensionid, toetused ja hüvitised koju tasuta ka uuel aastal. Taotluse vorm on kättesaadav ameti koduleheküljel.

Hinnatõus puudutab ka umbes 600 töötukassa klienti, kellele Omniva kirjakandja täna töövõimetoetuse koju viib. Töötukassa töövõimetoetuse osakonna juhataja Kai Sipp ütles, et kõiki teavitatakse hinnatõusust kirja teel ja antakse teada, millised on teised võimalused toetus kätte saada. «ui inimene ei soovi uue hinnaga kojukandega töövõimetoetust, tuleb esimesel võimalusel esitada töötukassale töövõimetoetuse makseviisi muutmise taotlus.»

Selleks tuleb saata kas posti teel taotlus töötukassale, tulla endale sobivasse osakonda, et seal taotlus esitada või saata digitaalselt allkirjastatud taotlus e-posti teel. Töövõimetoetuse makseviisi muutmise taotluse vorm on töötukassa kodulehel.

Pensionite, toetuste ja hüvitiste kojukande teenust osutab sotsiaalkindlustusametile ja töötukassale Omniva. Teenuse senine hind 6.60 on kehtinud kaks aastat. Hinnatõusu põhjus on sularahakäitlemise kallinemine ning miinimumpalga tõus, mis mõjutab kojukandega seotud püsikulusid.

Küsimuste korral saab helistada sotsiaalkindlustusameti või töötukassa infotelefonile 15501.

Tagasi üles