Grippi haigestunute osakaal hakkas jõudsalt kasvama

Gripoi aitavad ennetada nii tervislik toitumine kui ka vaktsineerimine.

FOTO: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Eelmisel nädalal vajas Eestis ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide abi 3150 inimest, neist 48 protsenti olid lapsed. Ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestunute arv püsib stabiilsel tasemel, kuid oluliselt on hakanud kasvama grippi haigestunute arv.

«Kuigi hindame grippi haigestumise intensiivsust veel madalaks, tuleb tunnistada, et haigestumus on tõusutrendil,» ütles terviseameti gripispetsialist Olga Sadikova. «Selle kinnitus on viimasel nädalal kolmekordistunud grippi haigestunute arv.»

Kõikidest positiivse kinnituse saanud proovidest moodustasid eelmisel nädalal ligi 34% gripiviirused. Ülejäänud juhtudel oli haigestumine seotud muude respiratoorsete viirusnakkuste tekitajatega.

Laboratoorselt kinnitati nädala jooksul 24 gripiviirust. Alatüpeeriti 4 A-gripiviirust, nendest kolme puhul on olnud tegemist A-gripiviirusega A(H1N1)pdm09, üks oli A(H3N2).

Hooaja algusest täpsemalt uuritud gripiviiruste puhul võib öelda, et ringluses on praegu A-gripiviirused, peamiselt gripiviirus A(H1N1)pdm09 ejl seagripp, mille kõrval on tuvastatud tagasihoidlikumalt A-gripiviirust (H3N2).

Kõige rohkem on kasvanud haigestumus laste hulgas, mis on Sadikova sõnul hooaja algusele iseloomulik. Haigestumus laste seas kasvas 50 protsenti. Laboratoorselt kinnitatud gripijuhtudest üle poole moodustasid haigusjuhud kuni 15-aastaste laste hulgas.

Lapsed põevad grippi üldjuhul kergemalt. Vanemealiste patsientide haigestumine grippi on sageli seotud haigestunud laste eest hoolitsemise või nendega koosviibimisega.

Hooaja algusest on gripi tõttu hospitaliseeritud 10 patsienti, neist 8 vanusrühmas 0-14 ning 2 vanemaealiste vanusrühmas.

Terviseamet juhib elanike tähelepanu asjaolule, et paljudel juhtudel põetakse gripp läbi kergelt, väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta. Püstijalu grippi põdev inimene võib aga levitada viirust riskirühmadele, kellele grippi haigestumine võib kujuneda eluohtlikuks.

Seepärast soovitab terviseamet gripihooajal gripilaadsete nähtude või isegi ainult mõne haigustunnuse nagu köha, kurguvalu või nohu korral mitte külastada haiglaravil olevaid lähedasi, väikeste lastega peresid või kroonilisi haigusi põdevaid ja vanemaealisi inimesi.

Isegi kergete haigustunnuste ilmnemisel tuleks vältida rahvarohkeid kohti ja hoida tervetega vähemalt meetrist distantsi. Aevastades või köhides katke suu taskuräti või selle puudumisel varrukaga. Haigena püsige kodus.

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel oli grippi haigestumise intensiivsus madal Euroopa regiooni kõikides riikides.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles