Politseile on esitatud ligi tuhat elamisloa taotlust (1)

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Politsei. Pilt on illustratiivne.
Politsei. Pilt on illustratiivne. Foto: Arvo Meeks

Detsembri seisuga on politseile esitatud ligi tuhat elamisloa taotlust, mis moodustab kolmveerandi kogu järgmise aasta sisserände piirarvust.

Detsembri kolmanda nädala seisuga on politseile esitatud 980 elamisloa taotlust töötamiseks või ettevõtluseks, mis on rohkem kui kolmveerand terveks järgmiseks aastaks kehtestatud sisserände piirarvust. Piirarvu täitumisel teeb politsei menetluses olevatele elamisloa taotlustele keelduvad otsused ning uusi taotlusi vastu ei võta.

Selleks, et ka teises poolaastas oleks võimalik elamisluba anda, tegi PPA koos siseministeeriumiga ettepaneku jagada piirarv kaheks.

„Piirarvu pooleks jagamine tähendaks seda, et aasta alguses anname vähematele taotlustele positiivse vastuse, kuid aasta teises pooles tekib uuesti võimalus elamisluba taotleda. Seega saavad uue võimaluse taotluse esitamiseks ka need, kes ei jõudnud seda aasta alguses teha," ütles politsei- ja piirivalveamet identiteedi ja staatuste büroo nõunik-ekspert Liis Valk. Terveks aastaks kehtestatud piirnumbri puhul pole võimalik sisserände kvooti kuude peale hajutada ja võib juhtuda, et piirarv täitub lõplikult juba veebruaris.

Valitsus kehtestas tuleva aasta sisserände piirarvuks 1315. Sisserände piirarvuga reguleeritakse elamislubade hulka, mis antakse välismaalastele siin töötamiseks, ettevõtluseks ja välislepingu alusel Eestis elamiseks. 

Piirarvu täitumisel on kolmandate riikide kodanikel võimalik Eestis lühiajaliselt töötada viisa alusel. Lühiajalise töötamise registreerinud välismaalane võib 455 päeva jooksul Eestis töötada kuni 365 päeva viisa alusel ning seejärel tuleb riigist lahkuda.

Tänavu täitus sisserände piirarv kevadel ning aasta jooksul registreeriti ligi 21 000 korral välismaalase lühiajaline töötamine Eestis. Peamiselt oli tegemist ehitustöölistega Ukrainast ja Venemaalt.

Sisserände piirarvu täitumine ei mõjuta õppimiseks elamisloa taotlejaid, Euroopa Liidu kodanikke ja nende perekonnaliikmeid, Ameerika Ühendriikide ning Jaapani kodanikke. Lisaks ei kuulu piirarvu alla inimesed, kes tulevad Eestisse tööle teadlaseks, õppejõuks või info- ja kommunikatsioonitehnoloogia erialale, kes on tippspetsialistid või asuvad tööle iduettevõttesse, planeerivad iduettevõtlusega Eestis tegelema hakata või tegutsevad suurinvestorina. Samuti ei piira kvoodi täitumine pereliikme juurde Eestisse tulijate elamisloa taotlemist.

Tänavu esitati sisserände piirarvu jagu taotlusi märtsikuuks ning mullu juuniks.

Tagasi üles