Päevatoimetaja:
Mati Määrits
766 3888

Kas aastavahetuse öö on maagiline?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Šamaan Evald Kotkasulg.
Šamaan Evald Kotkasulg. Foto: Konstantin Sednev / Postimees
  • Praegu kestab maagiline ajaperiood.
  • Meie mõtted peavad olema puhtad nagu lumekristallid.
  • Heli-Ayera on horoskoopide suhtes pigem skeptiline.

Aastavahetust peetakse maagiliseks ööks, mil saab endale nõiduda paremat saatust. Kas nõnda arvavad ka kaks Lõuna-Eestiga seotud šamaani, kes mõlemad jõudsid «Selgeltnägijate tuleproovi» finaali? Heli Salf, kes kannab šamaaninime Ayera, elab Põlvamaal; Evald Piirisilla (Kotkasule) esivanemad on pärit Võrumaalt.

 

Šamaan Heli Ayera.
Šamaan Heli Ayera. Foto: Arvo Meeks

 

Kas aastavahetus on maagiline öö, mil saame ennustada tulevikku, alustada uue inimesena, nõiduda paremat saatust?

Heli Ayera: Aastavahetus on ühe tsükli lõpp ja järgmise algus. Samasugune vahe nagu elamine sünnipäevast sünnipäevani.

Evald Kotkasulg: Aastavahetus on tõesti vaid numbri muutumine, mis näitab emakese Maa ühe aastaringi täitumist. See on vaid planeedi ajaarvestuse märgis ehk sünnipäev. Võiks kollast värvi päikesekoogi küpsetada emakesele Maale ja nagu sünnipäevi ikka peetakse, võib ka seda sünnipäeva tähistada ja kooki süüa nii paar päeva varem kui hiljem. Uue aasta hommikul võiks aga puistata maja välisukse ette (sisenedes vasakule) sünnipäevakingiks Maale viljateri või midagi teraviljast tehtut, et päike oma kiirtega selle päeval kätte saaks. Eriti vedanud on neil, kellel on uks ida suunas, nende kingituse saab päike kohe tõustes kätte.

 

Nii et ei mingit maagiat?

Ayera: Üks maagiline aeg praegu kestab –1. novembrist 1. veebruarini. Väga suure jõu saavad soovid, mis on 1. novembril valmis mõeldud, jõulude aegu rohelise pliiatsiga rohelisele paberile kirjutatud, pimedasse peidetud, keset veebruari korraks üle vaadatud ja täiendatud ning kevadisel pööripäeval ära põletatud. Jõululaupäev on küll möödas aga selline soovide teelesaatmine pole veel kasutu.

Üldse võimenduvad ja täituvad kõik soovid, mida sel ajavahemikul hingestatult mõtleme ja välja ütleme. Seega aastavahetuse peolaua jututeemasid võib pidada nõidumiseks küll. Ei tasu rääkida haigustest, muredest ega vihast kellegi vastu. Meie mõtted peavad olema puhtad nagu lumekristallid. Vaenlastega teha oma südames rahu. Viha ja tüli põhjuseks on alati poolikud teadmised teise inimese kohta. Me jääme negatiivsesse energiasse kinni, ei tahagi täit tõde teada ning vihamõtted muutuvad lausa mantraks, mis hakkab meile endile halbu sündmusi ligi tõmbama.

Kotkasulg: Parim soov on: «Mine metsa!» Mets puhkab ja on rahu täis. Seda rahu tuleks endasse ka ammutada.

 

Kas meie põlvest põlve edasi kantud jõulude ja nääride rituaalid siiski kannavad head energiat?

Ayera: Nendesse, kui need on läbi viidud pühalikult nagu peab, on pandud palju õnnetoovat jõudu. Õled, mis jõuludeks tuppa toodi, ei olnud lihtsalt küünist võetud sületäis – neid valiti põllul välja, pakiti ja hoiti eraldi. Tuppa toomisel õlgesid tervitati ja alles kui söömaaeg sai mööda, võis nendel hullata ja mürada. Sel moel segunes noorte inimeste kasvu energia vilja saagikuse energiaga. Loodeti, et noored saavad selle rituaali läbi vilja paljunemise ja vili noore inimese kasvu energia ning selle tulemusena sünnib perre palju lapsi ning vili põllul annab hea saagi.

Inimeste soovid ja võimalused on ajaga muutunud, aga õlgedest tehtud kaunistused võiksid ikka au sees olla. Kui need on naispere enda korjatud ning punutud või kimpu köidetud, on tegu maagilise õnnetoojaga.

Kotkasulg: 1. jaanuaril tuleb loomadele samuti nii-öelda peolaud katta, neile kas paremat toitu pakkuda või hommikune toitmine pühalikumalt läbi viia. Jõulude aegu laudaustele pandud kaitse ja õnnepärjad tulevad sel hommikul maha võtta.

Ayera: Kui ka talvel oma põldudega suhelda, tuleb parem saak. Ka leiba peaks peremees põllule viima, enne kui adra maasse lööb, sest enne kui saama hakata, tuleks anda. See kehtib ka raha kohta: enne tuleb teistele anda, sellega saata välja raha rohkuse energia ja siis hakkab alles raha hulk enda rahakotis kasvama.

Kas aastanumbri vahetus vähemalt eluviiside paremaks muutmisele aitab kaasa? Antakse ju igasuguseid lubadusi, näiteks et «uuel aastal hakkan korralikuks».

Kotkasulg: Aastanumbri muutumine ei aita pahedest lahti saamisel. Kahanev kuu võib pisut kaasa aidata, aga millestki loobumist tuleb alustada ikka kaduneljapäeval.

Ayera: Pahedest loobumisega peab kogu aeg tegelema. Kõigepealt tuleb muuta ego, sest see on alati vanade harjumuste kaitsel ja leiab miljon vabandust, miks mitte just praegu uute kommetega alustada. Peab olema tugev sisemine otsus.

Kui otsus on kindel, saab esimesi uusi samme sundida, iga sunnitud muudatusega nõrgeneb ego vastuhakk – ego on valmis muutuma.

Kui palju võib uskuda aastahoroskoope? Kui jagada eesti elanikkond 12 tähemärgi vahel, saame 100 000. Jagame veel 12 looma-aasta vahel, saame umbmääraselt 8000 inimest, kelle elu peaks ühes rütmis käima. Mul on komme aasta kohta käinud horoskoope alles aasta lõpus lugeda, mitte miski pole neist täide läinud.

Ayera: Olen sedasama teinud ja samuti pole suuremas osas täide läinud. Isegi samal hetkel ja samas kohas sündinud inimeste elu ei saa kulgeda ühtemoodi, sest enda tuleviku loome me tegelikult läbi enda mõtete. Iga mõte kutsub esile tegevuse ning tegevuse tagajärg tuleneb sellest samast mõttest, mis ajendas tegutsema.

Ükskõik kuidas ennustada, tuleks uskuda vaid häid asju. Saatus on pidevas muutumises ning alati on ennustuses peidus ka ennustaja enda mõtteid. Negatiivsesse takerdumine on kahjuks loomuomasem, halvaks valmistumine hakkab peas ketrama ning ennustatu lähebki täide. Seetõttu peab ennustamisega ettevaatlik olema ja mina sellega ei tegeleks.

Kotkasulg: Mina olen küll järgmiseks aastaks kaarte pannud. Venemaale tõmmatud kaart on Hirmutatantsija: seisakud, õudused ja hirm tundmatuse ees, liiga suure riskiga ettevõtmised käsile võtnud. Olin Ukrainas vahetult enne seda, kui Venemaa Ukrainat ründas, ja nägin nägemust: madu, kes salvas korduvalt ja korduvalt enda ümber. Paar aastat tagasi nägin uuesti seda madu, seekord väsinuna, mürk hakkab otsa saama, soovitud kasu pole tulnud, keegi teda ikkagi piisavalt palju ei karda ja uss vajub kokku.

Eestile tuli Kurbusešamaani kaart. See on justkui lootuste taastamise kaart. Ammused unistused hakkavad täituma. Samas ennustab see ka leina riigile oluliste inimeste pärast.

Saabuva aasta kohta tuli Inspiratsiooni tantsija. See toob selgust. Naabrite heakskiitu tekib rohkem, samuti rahu ja sõpruse soove. Eelnevad sõjad hakkavad tasapisi vaibuma. Pagulaste saabumise ees on hirm üle võimendatud – nemad siia ei jõua.

Kas koera-aasta üleminek sea-aastaks muudab siiski midagi?

Kotkasulg: Koer on hea sõber heale inimesele. Kui peremees oma koera ei austanud, siis koer hammustas. Karma on kuni koera-aasta lõpuni eriti hästi kalibreeritud bumerang. Kuna sea-aastal naudime koera-aastal tehtut, siis maksame ka sea-aastal tehtud kurja eest ja naudime tasu tehtud heategude eest. Siga naudib head sööki, puhtust ja rahulolu. Sel aastal tehakse enda pesa ja hing korda ning nauditakse oma töö vilju.

 

Kuidas aastavahetus veeta? Mitu korda süüa?

Ayera: Tehke midagi teistmoodi kui eelnevatel aastatel. See ei pea olema midagi kardinaalset, võib olla ükskõik milline muudatus, näiteks toidus, kingitustes, päevakavas. Peaasi, et need pühad jääksid meelde teistsugusena, mitte ei oleks ühed teiste sarnaste seas.

Vestlusringid, mängud juturingid, kus kõik on koos. Kui midagi aastavahetusest meenutada ei ole, on pidu ju mõttetu.

Pole võimalik ei seitse ega üheksa korda süüa. Jälgige lapsi: kas nemad söövad seitse korda? Nemad on sellistes asjades meist targemad. Iga inimene sööb, palju tahab. Piiri tuleks pidada nii söömise kui joomisega, sest kehasse peab aupaklikult suhtuma. Keha ei taha tegeleda seitsme kõhutäiega. Piisab, kui laual on seitse erinevat maitset.

Kuidas te kumbki ise aastavahetuse ajal toimetate?

Kotkasulg: Aastavahetusel pean koos sõpradega Maa sünnipäeva.

Ayera: Oleme perega koos, vaatame albumeid, meenutame ilusaid hetki, käime surnuaial. Meeldib ringi sõita ja vaadata teiste kodude pühadekaunistusi. Kindlasti jalutan ka looduses.

Tagasi üles