Otepää neiu korraldab klassivenna mälestuseks heategevusliku kontserdi

Maarius Suviste
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Valter Kulla kohta on järelehüüdes öeldud, et ta oli tõeline sõber ja hea kaaslane – väike rõõmus päikesepoiss, kes naeratab nüüd meile sealt, kus tal on kergem. Pilt on tehtud 2017. aasta sügisel.
Valter Kulla kohta on järelehüüdes öeldud, et ta oli tõeline sõber ja hea kaaslane – väike rõõmus päikesepoiss, kes naeratab nüüd meile sealt, kus tal on kergem. Pilt on tehtud 2017. aasta sügisel. Foto: Arvo Meeks
  • Valter Kuld oli esimene laps Eestis, kellele uued kopsud siirdati.
  • Algselt oli klassiõel plaan teha heategevuslik kontsert Valteri ravimifondi toetuseks.
  • Laura Meigase sõnul puges Valter oma südamlikkusega paljudele hinge.

Jaanuari lõpus on Otepää kultuurimajas hiljuti meie seast lahkunud Valter Kulla heategevuslik mälestuskontsert, mida korraldab poisi klassiõde.

Valter Kuld ei olnud aastanegi, kui teda hakkas tabama üks haigus teise otsa. Tal olid sageli bronhiidid ja bronhioliidid, kopsupõletikud. Ta köhis vahetpidamata. Lõpuks leidsid arstid kopsust kurja juure, bakteri. Tohtrid selgitasid välja, mis last vaevas: tsüstiline fibroos ehk hingamiselundeid ja seedesüsteemi haarav haigus. Tal olid väga nõrgad kopsud.

2017. aasta veebruaris siirdati talle uued kopsud. Valter oli esimene laps Eestis, kellele selline operatsioon tehti.

Haigusest, kopsusiirdamisest, haiglas viibimisest ning sagedasest arsti vahet käimisest hoolimata lõpetas poiss kodukohas Põlvamaal Savernas põhikooli. 2017. aasta sügisel asus ta õppima Otepää gümnaasiumis.

Mullu viibis Valter neli kuud haiglas. Ta võitles vapralt lõpuni, kuid haigus sai temast võitu – eelmise aasta lõpus lahkus Valter meie seast.

Särav ja südamlik kaaslane

Nüüd on tulemas noormehe mälestuseks heategevuslik kontsert. «Valter oli alates 10. klassist minu klassivend. Mälestuskontserdi idee tuli kohe pärast kurva uudise saabumist, et Valterit enam pole. Ta oli alati minule lähedane ning tundsin, et tal oleks selle üle hea meel,» ütles Otepää gümnaasiumi õpilane Laura Meigas (pildil), kes korraldab kontserti üksi praktilise töö käigus.

Kui enne oli plaan teha heategevuslik toetuskontsert Valteri ravimifondi toetuseks, siis nüüd tuleb kurva teate tõttu mälestuskontsert. «Kuna plaanid olid juba varem tehtud, ei soovinud seda korraldamata jätta,» ütles Meigas.

Ta lisas, et tuli ka mõte hakata igal aastal 25. jaanuaril korraldama Valteri-nimelist heategevuskontserti, et see muuta traditsiooniks. «Igal aastal toetataks eri fondi. Aga praegu on see veel vaid mõte,» märkis korraldaja.

Klassiõe sõnul oli Valter alati särav ja hea huumorimeelega. «Ta ei kartnud seiklusi ega põnevust, oli alati julge. Ta tõi igasse päeva juurde päikest ja naeru.»

Head mälestused kirjas ka koolilehes

Koolilehes kirjutas ta, et Valter puges oma südamlikkusega paljudele hinge. Ta oli klassiõe sõnul seltskondlik, samuti armastas seiklusi ja põnevust. «Lahedad ettevõtmised olid Valteri lühikese elu osa. Paljud meist imetlesid innukust ja lusti, mis täitis Valteri kas või selle nädala jooksul, kui kümnenda klassi otusid täieõiguslikeks gümnasistideks ristiti. Valter oli erinev, aga samas ka tavaline nooruk. Ta armastas seiklusi ja põnevust ning julges riske võtta,» kirjutas ta.

Klassiõde meenutas, et Valter oli ka suur mootorrataste fänn ja aastast 2010 Põlva maleva noorkotkas. «Valter armastas koolis käia ja õpilaskodu elu. Erinevalt paljudest gümnasistidest puudus ta üliharva. Ta armastas matemaatikat ja nautis pranglimist. Ta oli osav väitleja ja hea kõnemees. Kui koolis toimus midagi toredat, oli Valter kohal ja võttis aktiivselt osa,» kirjutas Meigas koolilehes.

«Valteri usk ja vaprus on eeskujuks. Ta veetis pikki kuid haiglaseinte vahel, elas sotsiaalmeedia vahendusel kaaslaste tegemistele kaasa ja uskus – uskus oma paranemisse,» jätkas klassiõde. «Ja oma usuga nakatas ka teisi. Valter oli tõeline sõber ja hea kaaslane – väike rõõmus päikesepoiss, kes naeratab nüüd meile sealt, kus tal on kergem.»

Heategevuslik kontsert 25. jaanuaril

Laura Meigas.
Laura Meigas. Foto: FOTO: Erakogu

Valter Kulla heategevuslik mälestuskontsert algab Otepää kultuurimajas 25. jaanuaril kell 18. Esinevad Otepää gümnaasiumi õpilased Loore All ja Joosep Saul ning gümnaasiumi vilistlane Gertrud Aasaroht. Peaesineja on konkursi «Noortebänd 2018» publiku lemmik Muster. Annetatud summa vahetatakse pileti vastu.
Mälestuskontserdil kogutud annetused lähevad Janno Puusepa fondile, mis hetkeseisuga toetab 33 inimest, kellel on sama haigus, mis oli Valteril.

Tagasi üles