T, 29.11.2022

„Wabaduse“ teekond jaanuaris lõpeb suure Wabaduse peoga Valgas

Lõuna-Eesti Postimees
„Wabaduse“ teekond jaanuaris lõpeb suure Wabaduse peoga Valgas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vabadussõja soomusrongist inspireeritud näidis nimega nr 7 Wabadus jõudis reedel Valgamaale Puka raudteejaama. Täna saabub see Valga raudteejaama.
Vabadussõja soomusrongist inspireeritud näidis nimega nr 7 Wabadus jõudis reedel Valgamaale Puka raudteejaama. Täna saabub see Valga raudteejaama. Foto: Maarius Suviste / Lõuna-Eesti Postimees

Täna, 31. jaanuaril möödub 100 aastat võidukast Paju lahingust Eesti Vabadussõjas. Sajanditaguseid sündmusi meenutatakse mälestushetkede, soomusrongi saabumisega Valga raudteejaama ning Wabaduse peoga, mille peaesineja on ansambel Metsatöll.

"Soomusrongi teekond kunagisel Vabadussõja lahinguteel on jõudnud jaanuarikuu viimasesse peatuspaika Valga raudteejaamas," sõnas Riigikantselei EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. "Veebruarist suundub soomusrong-näitus tuurile mööda ülejäänud Eesti raudteid ning on teel kuni 2019. aasta lõpuni."

Valga vallavanema Margus Lepiku sõnul on suur au tõdeda, et üks olulisemaid Eesti Vabadussõja lahinguid toimus just Valga lähedal.

"Sajand tagasi kätte võidetud vabadust tuleb hoida ja tähistada. Selleks toimubki täna Valgas suur Wabaduse pidu. Hommikul leiavad aset mälestushetked, kus osalevad ka Eesti Vabariigi president ning Eesti kaitseminister koos oma Soome ametivennaga. Kell 14 tervitatakse raudteejaamas soomusrongi, õhtu lõpetab Metsatöllu kontsert ja ilutulestik," lisas Lepik.

31. jaanuaril toimuvad mälestustseremooniad Valga Jaani kiriku juures, Paju mõisas ja Paju lahingu mälestussamba juures. Valga raudteejaamas etendatakse näidislahing, pakutakse sõdurisuppi, avatakse muuseumituba ning toimub ajalooliste ja kaasaegsete relvade näitus. Muusikaliste etteastetega esinevad Eesti Kaitseväe orkester ja ansambel Metsatöll.

Soomusrong nr 7 Wabadus valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse annavad panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit, USS, kohalikud omavalitsused ja mitu muuseumi. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse on koostanud Eesti Sõjamuuseum.

Märksõnad
Tagasi üles