R, 9.12.2022

NATO hävitajad teevad töönädala vältel Eestis harjutuslende

BNS
NATO hävitajad teevad töönädala vältel Eestis harjutuslende
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Saksa hävitajad Tallinna lennuväljal.
Saksa hävitajad Tallinna lennuväljal. Foto: Christian Timmig/NATO

Algava töönädala vältel teevad Eesti kohal harjutuslende Ämari lennubaasis teenivad Saksa õhuväe piloodid Eurofighter-tüüpi hävituslennukitel.

Lennukid lendavad üle Eesti madallennualadel, aga mitte madalamal kui 152 meetrit ehk 500 jalga – ja sedagi asustatud punktidest eelistatavalt eemal –, edastas kaitseväe peastaap.

NATO liikmesriigid eraldavad õhuväe õppuste ja harjutuste, sealhulgas madallendude, läbiviimiseks kindlad osad oma õhuruumist. Ka Eesti, Läti ja Leedu on eraldanud oma õhuruumis piirkonnad madallendude sooritamiseks. Madallende sooritatakse kokkuleppel lennuameti ja Lennuliiklusteeninduse aktsiaseltsiga.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, mil Balti riigid said NATO liikmeks.

Balti riikide õhuturve moodustab osa NATO targa kaitse kontseptsioonist, mille eesmärk on säästa alliansi liikmesriikide ressursse, panustades erinevatesse võimekustesse ühiselt.

NATO Balti riikide õhuturbemissiooni teine lennusalk baseerub Šiauliai lennubaasis Leedus, kus Portugali õhuväelt võttis kohustused üle Belgia lennusalk nelja F-16 hävituslennukiga.

Märksõnad
Tagasi üles