Mida tulevane valitsus – sõltumata parteidest, kes selle moodustavad – peab järgneva nelja aastaga ära tegema?
Aktsiisipoliitika tuleb ümber teha. Aktsiiside vahe, kus inimesed enam ei sõida üle piiri, on rahvusvahelise teadmise pinnalt 20–25 protsenti. Aga kui vahe on kaks korda, siis loomulikult inimesed sõidavad. See on esimene asi, mis tuleb ära muuta ja sealhulgas lätlastega kokku leppida, et peame hoidma mõistlikku tasakaalu.
Kas see tähendab, et soomlased ikkagi nõudsid kunagi Rõivase valitsuselt, et Eesti alkoholiaktsiisi tõstaks, vähendamaks hinnavahet Soomega?
Valitsuste vahel arutatakse neid asju kogu aeg. Viis aastat tagasi lepiti kokku järgneva viie aasta aktsiisitõusud ja hästi jämedalt öeldes oli see samm 10 protsenti aastas. Ratase valitsuse tulekuga sai 10 protsendist aga 70 protsenti. Sellega keerati vint üle. Kõigile on arusaadav, et viinapudel ei tohiks proportsionaalselt muutuda poes odavamaks võrreldes keskmise palgaga. Aga kui keerad vindi üle, on tulemus risti vastupidine: aktsiisi laekumine ei kasva, vaid kahaneb.
Idapiiri väljaehitamine, mille hange läinud nädalal välja kuulutati, on ilmselt midagi sellist, millega sooviksite siseministrina järgnevatel aastatel tegeleda?
See on üks minu südameasi olnud viimased neli-viis aastat. Enne veel kui Eston Kohver rööviti, käisime ja sumpasime soodes ning metsade vahel ning sain värske siseministrina kohe aru, et piirivalvurite töötingimusi tuleb parandada. Loomulikult sai piiri ehitamine tõuke Eston Kohveri juhtumist. Kummastav, et praegune valitsus vähendas 2019. aasta eelarves piiri väljaehitamiseks mõeldud raha. Meil oli see mõeldud sammuga 20 miljonit eurot aastas, aga praegu on summa väidetavalt vähenenud 11–12 miljoni peale.