Soomusrong peatub lähikuudel Lõuna-Eesti raudteejaamades

Vabadussõja soomusrongist inspireeritud näidis nimega nr 7 Wabadus peatus Valgamaal Puka raudteejaamas jaanuari lõpus.

FOTO: Maarius Suviste / Lõuna-Eesti Postimees

Jaanuaris külastas «Wabaduse teekonnal» liikunud Vabadussõja 100. aastapäeva puhul taasloodud soomusrongi üle 16 000 inimese. Alates veebruarist liigub soomusrong-näitus «Wabadus» mööda Eesti raudteid kuni selle aasta lõpuni.

«Soomusrongi külastas jaanuaris kokku üle 16 000 inimese. Huvi on olnud oodatust kordi suurem ning nüüd on soomusrong Valgas ettenähtud hoolduses ja samuti täiendame veel näitust, et aastasele teekonnale vastu minna. Ka sada aastat tagasi läbisid soomusrongid Valka jõudes uuenduskuuri,» ütles Eesti sõjamuuseumi direktor Hellar Lill.

Soomusrong-näitus taasavatakse kõigile huvilistele 21. veebruaril Antsla raudteejaamas, alates märtsist peatub rong Võru raudteejaamas.

Eesti Vabariigi aastapäeval, 24. veebruaril kell 7.33 toimub Antsla Vabadussõja mälestussamba juures Kaitseliidu pidulik rivistus, soomusrong-näitus on sel päeval avatud kell 8-14.

Soomusrongi üle-eestiline tuur kestab 2019. aasta lõpuni. Soomusrong-näitus peatub lähikuudel:

21.–28. veebruaril Antsla raudteejaamas;

1.–10. märtsil Võru raudteejaamas;

21.–31. märtsil Piusa raudteejaamas;

1.–7. aprillil Veriora raudteejaamas;

8.–21. aprillil Põlva raudteejaamas.

Riigikantselei EV100 juhtrühma esimehe Toomas Kiho sõnul toimub 2019. aasta vältel veel hulgaliselt olulisi Vabadussõja 100. aastapäevale pühendatud sündmusi, mida soomusrongi osalemisel meenutatakse. «Ka naaberriik Läti on Wabaduse vastu suurt huvi üles näidanud. Loodame, et saame soomusrong-näituse juunikuus Lätti saata, et vääriliselt Võnnu lahingu 100. aastapäeva tähistada,» märkis ta.

Soomusrong nr 7 Wabadus valmis EV100 korraldustoimkonna, sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse Wabaduse teekonnal annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit, USS, kohalikud omavalitsused ja mitmed muuseumid. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse on koostanud Eesti sõjamuuseum.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamise periood kestab kuni 2020. aasta 2. veebruarini, kui möödub 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest. 2019. aastal keskenduvad sündmused Eesti Vabadussõja 100. aastapäevale.

Tagasi üles