Kui seekordseid valimisi varasematega võrrelda, siis mille poolest need erilised on?
Ei saa öelda, et tänavused valimised oleksid millegi poolest väga erilised. Oleme täiskasvanuteks saanud. Enam ei ole sellist rabelemist nagu algusaastatel. Võib öelda, et viimase paarikümne aasta valimised on olnud sarnased.
Kuid on ka muutusi. Eelkõige erakondade vastasseisus. Kui varasematel kordadel võis öelda, et kõik parteid olid Keskerakonna või täpsemalt öeldes Edgar Savisaare vastu, siis nüüd on see vastane EKRE. Keegi ei taha nendega potentsiaalset koostööd teha.
Samas ei ole Keskerakond olnud varem poliitilises mõttes väga radikaalsetel seisukohtadel. Keskerakonna vastu oldi eelkõige selle pärast, et selle juhi suhtes olid alati mingisugused kahtlused. Kas raha kasutamise või Venemaaga seotud teemadel. Edgari suhtes olid alati mingid kahtlused.
EKRE liidrite puhul nüüd sellist kahtlust ei ole. Ei süüdistata, et nad oleksid teise riigi mõjuagendid või pannud suurel hulgal raha kõrvale. Seda ei ole, kuid samas on nende liidrite väljaütlemised olnud teistele vastukarva. Erakonna seisukohad pole teistele meeldinud.
Kes moodustavad uue koalitsiooni?
Küsimus on eelkõige selles, kes need valimised võidavad. Kui võidab Keskerakond, kelle šansid on praegu head, siis tal ei ole ilmselt probleeme valitsuse moodustamisega. Kui võidab Reformierakond, saavad ka nemad valitsuse moodustamisega kenasti hakkama.
Olen olnud seda meelt, et sarnased seltskonnad moodustavad alati kõige parema koalitsiooni. Arvan, et Keskerakond ja Reformierakond olekski kõige parem koalitsioon. Samas võib seal tekkida probleeme, sest mõlemad parteid on väga suured. Tunda on soovi olla teistest paremad.