N, 8.12.2022

Haiguste perioodil tasub oma eluviisid üle vaadata

Haiguste perioodil tasub oma eluviisid üle vaadata
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vitamiine on rohupoodides saadaval laias valikus. Sobiva koguse ja toote valimiseks võiks nõu pidada apteekriga.
Vitamiine on rohupoodides saadaval laias valikus. Sobiva koguse ja toote valimiseks võiks nõu pidada apteekriga. Foto: Ove Maidla

Tugev immuunsus aitab vastu pidada ka talvisel viiruste hooajal ning hoida ennast ja pereliikmeid haigustest eemal.

«On teada, et haigused kipuvad kimbutama just nõrgenenud immuunsusega inimesi – väikelapsi ja eakaid. Tugeva immuunsüsteemi alus on esmalt tõhus ennetustöö vitamiinide ja tervislike eluviiside abil. Teisalt on oluline ka haiguste korralik väljaravimine,» rääkis Euroapteegi farmatseut ja taimetark Maret Makko.

Värske õhk ja kätepesu

Et mitte haigeks jääda, tuleb üle vaadata oma eluviisid. «Väga oluline on magada piisavalt ning liikuda iga päev värskes õhus. Just viiruste hooajal on oluline korralik kätepesu pärast ühistranspordist, tänavalt või kauplusest naasmist. Üle tuleb vaadata ka toidulaud ning eelistada võimalusel vitamiinirikast, puhast omamaist toitu,» rõhutas Makko.

Sageli siiski tervislikust toidust organismi vitamiinivajaduse katmiseks ei piisa. Kõige esmasem ja vajalikum, mida tuleb Makko sõnul aasta ringi juurde võtta, on D-vitamiin. Seda on apteekides müügil nii tilkade, tablettide kui ka kapslitena. Sobiva koguse ja toote valimiseks võiks nõu pidada apteekriga.

«Samuti on viiruste ennetamiseks vajalik C-vitamiin, mida saab küll kodumaistest mustadest sõstardest, astelpajust ja kibuvitsamarjadest, kuid kuna organism seda toidust piisavalt ei omasta, peab juurde võtma ka vitamiini. Sõltuvalt organismist ja toitumisharjumustest on soovituslik kogus 200 milligrammi kuni üks gramm,» lisas farmatseut.

Haigus möödub kiiremini, kui hoida ennast soojas ja juua rohkelt vedelikku.

Kui viirus on aga hoolimata ettevaatusabinõudest juba organismist võitu saanud, tuleb haigus alati korralikult välja ravida. Nii püsib ka immuunsüsteem edaspidi terve ja tugev. See tähendab, et nii enda tervise kui ka teiste huvides tuleb haigena püsida kodus. Organismile tuleb anda sel ajal puhkust ning ka kõik kodused tööd võiks rahumeeli edasi lükata, alates puude ladumisest kuni suurpuhastuseni.

Looduslikud abimehed

Haigus möödub Makko kinnitusel kiiremini, kui hoida ennast soojas ja juua rohkelt vedelikku.

«Just taimedest tehtud teed aitavad leevendada ja lühendada tõbede kulgu. Nii aitavad kummel ja meliss kiiremini viirustest toibuda, pärnaõied ja angervaks aga panevad higistama ja alandavad palavikku. Saialillel on põletikuvastane toime ning naistepuna turgutab organismi üldist toonust.»

Samuti leevendavad nohu ja köha ravimtaimedest nõmm-liivatee, piparmünt, salvei ja paiseleht.

Viirustega aitavad võidelda ka teada-tuntud looduslikud abimehed nagu küüslauk, mesi ja punane päevakübar. Nohu ja köha korral tasub proovida ka sinepi jalavanne.

Kui viirusega kaasneb palavik, tuleb püsida voodis ja võimalikult palju magada. Kõrgema, üle 38,5 kraadi küündiva palaviku alandamiseks sobivad nii külmad kompressid, viinaga naha hõõrumine kui ka tavalised käsimüügis saadaolevad paratsetamool ja ibuprofeen.

Enne apteegis saadaolevate niinimetatud külma- või gripiteede kasutamist võiks aga kindlasti apteekriga nõu pidada, sest need ei sobi kokku mitme kroonilise haigusega. Seetõttu võiksid just eakad inimesed eelistada Makko sõnul palaviku korral pigem tavalisi palavikku alandavaid tablette. Kui palavik püsib kõrgena üle kolme päeva, tuleb võtta ühendust arstiga.

Ei tasu unustada, et toidulisandite ja vitamiinide söömise kõrval on esmatähtis ka hingeline ja vaimne tasakaal.

«Võtke aega oma lähedaste ja oluliste inimestega koosolemiseks. See annab energiat ja elurõõmu ka haigustele vastupidamiseks,» lisas Maret Makko.

Märksõnad
Tagasi üles