«Meie kontseptsiooni väga oluline märksõna on «omapära». See, mida saab kogeda ainult Tartus, ainult Lõuna-Eestis, on väärt terve Euroopaga jagamist,» rääkis Tartu Euroopa kultuuripealinna vastutav projektijuht Erni Kask.
Et leida viimse ivani üles kõik omapärane, korraldas Tartu 2024 kultuuripealinna meeskond neljapäeval Räpina loomemajas esimese aruteluõhtu, kus keskenduti Põlvamaa väärtustele. «Ootame inimeste mõtteid, meelestatust ja julgeid ideid, mis võiks olla ellujäämise võti selle koha ja piirkonna jaoks,» lisas Kask. «Peame mõtlema, millised on tegurid, mis aitavad meil ellu jääda külana, kogukonnana, linnana, piirkonnana. See on üks suur eesmärk, mida saavutada, rada, mida käia.»
Poolteist tundi kestnud arutelu käigus pakuti välja mitmeid Põlvamaa eripära rõhutavaid märksõnu, mis võiksid olla ühel või teisel viisil Tartu kultuuripealinna programmi osaks. Olgu selleks Lämmijärv, kus asub Euroopa põlispiir, vanausulised, aga ka fakt, et Põlva maakond oli okupatsiooniaastail ainus rajoon, kus Nõukogude armee alaliselt kohal polnud, nagu sedastas Räpina loomemaja juhataja Leo Kütt.
«Puhas loodus, puhast toit, väga rikas kultuuripärand, Räpina aianduskool… kõige sellega saab pakkuda lahendusi kohati ennast juba segaseks jooksvale maailmale,» lausus arutelu järel Tartu linnapea Urmas Klaas. Kuidas aega maha võtta, tervist hoida, kuidas pakkuda keskkonnasäästlikke lahendusi ning heastada digimaailma negatiivseid mõjusid, on Klaasi sõnul teemad, kus Põlvmaal on pakkuda lahendusi kogu Euroopale.