- Kagu-Eestis meenutati märtsiküüditamist üheskoos Keenis, Verioral ja Võrus.
- Põlva- Valga- ja Võrumaalt saadeti Siberisse üle 5000 inimese.
- Valitsus kuulutas 25. märtsi ühekordselt lipupäevaks.
Sarnaselt teistele Eesti piirkondadele meenutati täna ka Kagu-Eestis 70 aastat tagasi toimunud märtsiküüditamist, kui Siberi tundmatusse saadeti üle 20 000 eestlase.
Veriora raudteejaamas mälestati esmaspäeval Põlvamaa inimesi, kes 70 aastat tagasi 25. märtsi hommikul siin Siberisse suunduvatele küüdirongidele aeti, et mitte kunagi enam kodumaale naasta.
«Täna tähistame 70 aasta möödumist sellest traagilisest ja kurvast päevast mil viidi ära üle 20 000 või 22 000 inimese,» lausus Memento Põlvamaa ühenduse juhatuse liige Roman Parmas keskpäeval alanud koosviibimisel.
70 aastat tagasi valdavalt Võru maakonna osaks olnud praeguse Põlvamaa elanikke küüditati Siberisse kahe jaama – Veriora ja Võru – kaudu, kust ešelonid liikusid aga eri sihtkohtadesse.
«Kui 25. märtsi hommikul kell 5 pealinnas ja kell 6 maakonnakeskustes alustati operatsiooniga, oli Veriora jaama aetud 47 vagunit, mis ootasid kell 5.30 alanud [inimeste] pealelaadimist. Rahvast veeti kokku autodega, hobuvankritega… igal viisil,» rääkis Parmas.
70 aastat tagasi valdavalt Võru maakonna osaks olnud praeguse Põlvamaa elanikke küüditati Siberisse kahe jaama – Veriora ja Võru – kaudu, kust ešelonid liikusid aga eri sihtkohtadesse. «Veriora jaamast läksid [rongid] Novosibirski oblastisse, aga Võru raudteejaamast, kuhu viidi pooled Põlvamaalt küüditatud, läksid rongid hoopis Irkutski oblastisse,» sõnas Parmas. «Minu vanemad sattusid sinna.»
Vaatamata sellele, et 1949. aasta küüditamise operatsioon nimega «Murdlaine», oli pikalt ette valmistatud, ei õnnestunud küüditajail esimese hooga kätte saada 30 protsenti nimekirjadesse kantuist. Seepärast sattusid küüdirongidele ka hulk inimesi, kes ei oleks pidanud sinna sattuma, kes olid n-ö varunimekirjas, et plaan saaks täidetud.
Inimeste vagunitesse pealelaadimine algas Verioral 25. märtsi hommikul kell 5.30, kuid rongid startisid alles 27. märtsil. «Veriora raudteejaam on viimane jaam enne Vene piiri ja siia oodati ära kõik need kes Jõgevalt maha jäid, kes Tartust hiljem kätte saadi,» rääkis Parmas. «Kujutame ette, mis toimus inimeste psüühikaga, kes istuvad vagunites, kes ei tea, kuhu neid viiakse. Teada oli, et ära viiakse igaveseks ajaks ja teada oli, et kunagi enam kodumaale tagasi ei saa.»