Lavastus toob suitsusaunamaailma teatrisaali

Lavastaja Tarmo Taga- mets (vasakul) ning helilooja Märt-Matis Lill Anneli Ivaste/Eesti Filharmoonia Kammerkoor

FOTO: Anneli Ivaste/Eesti Filharmoonia Kammerkoor

Eesti Filharmoonia kammerkoor tuleb välja muusikalavastusega «Suidsusannasümfoonia», mille muusika kirjutas Märt-Matis Lill. Lavale seab teose Tarmo Tagamets Rakvere Teatrist ning juhatab Kaspars Putniņš. Esitajatena on lisaks koorile kaasatud pärimusmuusikud Mari Kalkun ja Meelika Hainsoo, ERSO instrumentalistid ning näitlejad Lauli Otsar, Sten Karpov (Endla Teater) ja Agu Trolla.

Lavastuses elustuvad loomis- ja kangelaslood olnud aegadest. Teos viib vaatajad müütilisse esiaega, kus kivid olid veel pehmed ja saunas loodi terve maailm.

««Suidsusannasümfoonia» jutustab elukaarest,» rääkis helilooja Märt-Matis Lill, kes kahasse Taago Tubinaga kirjutanud ka libreto. «Lugu algab loomislooga, elukaar teeb läbi sünni, haigestumise ja surma. Ja teistpidi − ka tervenemise ja uuestisünni ning ring hakkab justkui otsast peale.»

Heliloojale on suitsusaunakultuur uks teist laadi aja- ja maailmatajumisse. «Suitsusaun on väga eriline koht, kus ajatunnetus on teistsugune, seal olles aeg muutub, justkui peatub,» lisas ta.

Lavastusprotsessi hakkab juhtima Tarmo Tagamets, kes võrdleb «Suidsusannasümfooniat» maailma loomise looga, mida raamib võrumaine saunakombestik. «Siin sünnitakse, käiakse pesemas ja sinna minnakse õnnelikult ka surema. Aga oluline pole surm, vaid taassünd,» ütleb Tagamets.

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud teos on inspireeritud Lõuna-Eesti pärimusest, «Kalevalast» ja Hasso Krulli eeposest «Kui kivid olid veel pehmed». Uudisloomingu tellisid ja toovad lavale Eesti Filharmoonia kammerkoor, Võru instituut ja Võro selts VKKF.

Muusikalavastus jõuab publiku ette augusti alguses kolmel korral Mooste folgikojas Vana-Võromaal, mille suitsusaunakombestik on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Lisaks etendustele saab kohapeal tutvuda suitsusaunapärandi ning kohaliku käsitöö ja toiduga. LEPM

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles