R, 9.12.2022

EMOs ei suudetud silma vigastanud last aidata

Tiit Loim
, reporter
EMOs ei suudetud silma vigastanud last aidata
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Naine pöördus pojaga Valga haigla erakorralise meditsiini osakonda, ent paraku polnud seal öösel tööl silmaarsti, kes oleks saanud lapse vigastuse üle vaadata.
Naine pöördus pojaga Valga haigla erakorralise meditsiini osakonda, ent paraku polnud seal öösel tööl silmaarsti, kes oleks saanud lapse vigastuse üle vaadata. Foto: Tiit Loim

Endale õhtul kääridega silma torganud poiss pidi murega ootama järgmise hommikuni, kuna Valgas polnud valves silmaarsti ning emal puudus transport Tartusse.

Valgalanna Aljona Levtšenkova kaheksa-aastane poeg tegeles 13. märtsil oma toas kunstitööga, kui torkas endale kogemata kääriotsaga silma. Õhtul ei tundunud midagi olulist viga olevat, kuid öösel ärkas poiss valu peale. Silm oli läinud paiste ja vesitses. Ema pöördus lapsega Valga haigla erakorralise meditsiini osakonda (EMO).

Asjaosaliste kirjeldused sellest, kuidas sündmused EMOs kulgesid, on mõnevõrra erinevad. Ema sõnul ei vaadatud poega isegi üle. «Valves olevad töötajad ütlesid, et nemad silmavigastuse puhul esmaabi ei osuta, sest neil pole silmaarste. Keelduti abi andmast. Nad isegi ei tulnud lapsele ligi, ei vaadanud silma üle. Laps istus ja nuttis.»

Silmaarst võttis vastu hommikul

Naise sõnul soovitasid valvetöötajad tal Tartusse sõita. Ema uuris, kas võimalik oleks transport kiirabiga, ent selle peale öeldud, et mõtelgu hästi järele, sest keset ööd tuleks ka kuidagi koju tagasi jõuda. Haiglasse tõi ema ja poja naabrimees, ent tema pidi varahommikul tööle minema ning autoga Tartusse sõit poleks naise sõnul kõne alla tulnud. «Õe sõnul kirurg ütles, et EMOsse ei tule, sest see pole tema kompetentsi kuuluv küsimus,» lisas Levtšenkova.

Olles EMOs tund aega istunud, otsustas naine pojaga koju minna. Ta plaanis hommikul Tartusse sõita, aga märkas siis, et hommikul võtab Valgas vastu silmaarst Viljar Vihmann. Tohter oli nõus poega enne kell kaheksa algavat vastuvõttu üle vaatama. Ema on arstile väga tänulik.

Õhtul ei tundunud midagi olulist viga olevat, kuid poiss ärkas öösel valu peale. Silm oli läinud paiste ja vesitses.

Naise sõnul selgitas Vihmann välja, et käärid olid sattunud silmavalgele ning vigastus polnud sügav ega väga ohtlik. Arst kirjutas välja ravimid ja laps jäi nädalaks koolist koju. Nüüdseks on silm paranenud.

Ema sõnul on tal varasemast ajast Valga haigla EMOga positiivsed kogemused ja kedagi karistada ta ei taha, aga leiab siiski, et talle osaks saanud suhtumine pole vastuvõetav. Levtšenkova oleks oodanud kas või seda, et keegi meedikutest ütleks, kui tõsine vigastus on. Samuti huvitab teda, kuidas tuleks sarnase juhtumi puhul toimida. Naine ise pakub, et kiirabi kutsumine oleks ehk parema lahenduse toonud. «Oleks oodanud mingitki infot selle trauma kohta. Ma pole ainuke Valgas, kel pole transpordivõimalust või suuri rahalisi võimalusi.»

Traumat ei paistnud

Kõnealusel ööl tööl olnud õde Irina Vassiljeva kinnitas, et poisi silm siiski vaadati üle. «Vaatasin mina ja vaatas teine õde ka, kuidas muidu saaksime midagi öelda. Selles olen kindel. Konsulteerisime omavahel.»

Vigastust nad aga ei tuvastanud. «Niimoodi näha ei olnud midagi. Lihtsalt punetus oli, aga silm läheb punaseks ka lihtsalt, kui hõõrud. Traumat näha ei olnud,» ütles Vassiljeva.

Täpsemat diagnoosimist takistas õe sõnul eriarsti ja õigete seadmete puudumine. «Kui vaatasime silma üle, ütlesime, et silmaarsti momendil ei ole öösel võtta. Kirurg ütles, et ei julge silma vaadata, sest seal võib mitmesuguseid probleeme olla ja vaid silmaarstil on olemas vajalik aparatuur.»

Vassiljeva sõnul nad tõepoolest tuletasid emale meelde, et kiirabi võib nad viia Tartusse, kus on valvesilmaarst. Ent isegi juhul, kui sealt abi saaks, tagasi kiirabi neid ei tooks ja keset ööd võib see olla ebamugav. Seetõttu soovitasidki õed Tartusse minna oma autoga.

Märksõnad
Tagasi üles