Päevatoimetaja:
Arved Breidaks
766 3888

Foto läks turistidele kalliks maksma (2)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Pildistamine piiriposti juures tõi rahatrahvi. Foto on illustreeriv.
Pildistamine piiriposti juures tõi rahatrahvi. Foto on illustreeriv. Foto: Politsei- ja piirivalveamet

Kolmapäeval avastasid piirivalvurid Setomaa piiriäärsel alal kolme inimese liikumise. Sündmuskohale reageerinud patrull pidas kinni kolm inimest, kes läksid vaatamata rikkumist ennetavatele hoiatussiltidele Venemaa piiriposti juurde pilti tegema.

10. aprilli ennelõunal tuvastasid piirivalvurid valveseadmetega piiriäärsel alal kolme inimese liikumise. Patrulli kohale jõudes inimesi enam piiriposti juures ei olnud, kuid lähistel peeti kinni sõiduauto, millega piiritsoonis käinud turistid liikusid.

Mees ja kaks naist selgitasid piirivalvuritele, et olid vaatamata hoiatussiltidele liikunud Venemaa piiriposti juurde, et seal postiga poseerides endale mälestuseks pilte teha. Turistid toimetati piirivalvekordonisse, kus kõigile kolmele määrati piiriribal ebaseadusliku viibimise eest rahalised karistused kogusummas 600 eurot.

Saatse kordoni juht Arvi Suvi nendib, et turistid võtsid arvukatest, hästi silma paistvatest ja mitmesse keelde dubleeritud hoiatussiltidest hoolimata riski seadusest ja keelust mööda vaadata ning Venemaa piiriposti kallistama minna. "Igal sellisel keelust ja hoiatusest üle astumisel on paraku aga oma hind ning piiriäärsel alal liikujal tuleb mõista, et sinna paigaldatud hoiatussildid ja-viidad on seal siiski põhjusega," selgitas Suvi.

Ta tuletab meelde, et Eesti Vabariigi piiriposti juures seistes ollakse piirirežiimi alas, kus kõrvalised inimesed ei tohi viibida. "Punase-rohelisetriibulise Venemaa piiriposti juures olles on inimene aga juba ebaseaduslikult ületanud ajutist kontrolljoont. Piirialale lähenemisest annavad märku kollasel taustal hoiatussildid, mis keelavad edasiminekut," kirjeldas Saatse kordoni juht Arvi Suvi.

Kordonijuht märkis, et inimesed rikuvad nõudeid lootuses, et keegi ei näe, kuid piirivalvurid jälgivad pidevalt valveseadmetega ja patrullide käigus piiriäärsel alal toimuvat. "Kui inimene reegleid eirab ja uudishimust siiski keelualale piiripostiga pilti tegema läheb, läheb see foto kalliks maksma," nentis ta. Riigipiiri seadus sätestab, et ajutise kontrolljoone ületuse eest võib määrata kuni 800-eurose rahatrahvi, aga ka aresti.

Soojemate ilmade saabudes ja turismi elavnedes on piirivalvuritel käed ja jalad tööd täis külalistega, kes kohalikke olusid ei tunne ning piiriäärsel alal liikumise nõudeid eiravad. Kordoni juht soovitab nii kohalikel elanikel kui piiriäärseid paiku külastavatel inimestel eksimuste vältimiseks endale selgeks teha nii piiri kulgemine kui seegi, mida piiriäärsed tähised ja hoiatusmärgid tähendavad.

Ka Lõuna prefektuuri piirivalvebüroo juht Tamar Tamm ütles mõne nädala eest Inetrvjuus Lõuna-Eesti Postimehele, et kui kaugemalt tulija soovib piiriäärse eluga tutvuda, tuleb väga terava pilguga jälgida tähiseid ja hoiatussilte, mis aitavad välismaale sattumist ennetada.

Märksõnad

Tagasi üles