Lapsed aitasid ise töövihikut kokku seada

Seto laste kooli lapsed sõnamängude töövihikust ülesandeid lahendamas. FOTO: Annela Laaneots

FOTO: Annela Laaneots

Seto laste kooli laste ja vanemate eestvedamisel ilmus «Seto keele tüüvihk», mis mõeldud käesoleval seto keele aastal lastes seto keele õppe vastu põnevuse tekitamiseks.

«Kuna suurem osa tänaseid seto lapsi ei räägi seto keelt esimese keelena, vajavad nad aktraktiivseid, eduelamusi pakkuvaid ja kaasahaaravaid õppematerjale,» ütles kooli üks eestvedaja Annela Laaneots. «Möödunudkevadine kogemus maailma esimese setokeelse lasteajakirjaga Täheke, mis ilmus samuti kooli vanemate eestvõttel, näitas, et sõnamängud on lastele väga meeltmööda. Nende kaudu õpivad lapsed keelt mängu abil. Sõnamängude töövihik on vajalik nii Setomaal kui väljaspool Setomaad elavatele seto lastele.»

Ülesandeid lahendades õpivad lapsed samaaegselt tundma Setomaad ja seto kultuuri. Nii leiab töövihikust ülesandeid, kus tuleb leida ja nimetada kõik Setomaa nulgad ehk nurgad, saab õppida seto hümni, samuti õppida tundma seto rahvarõivaid, olulisimaid tähtpäevi ja pühi ja palju muud. Töövihikus on nii ristsõnu kui lünktekse, samuti sõnarägastikke, saab värvida ja joonida.

Ülesanded valmisid laste ja vanemate koostöös. «Saime lastelt palju häid soovitusi, milline võiks nende arvates üks huvipakkuv töövihik olla, osad ülesannnetest valmistasid lapsed täiesti ise,» lisas Laaneots. «Lapsi kaasates tekitasime neis täiendava huvi seto keeleõppe vastu, tuli neil ju ülesannete ettevalmistamiseks uurida uusi sõnu, teha eeltööd. Juba töövihiku ettevalmistamisega õppisid lapsed palju juurde.»

Ta lisas, et vähemalt selle seitsme aasta jooksul, mil seto laste kool on tegutsenud, pole seto lastele töövihikut ilmunud.

Töövihik on pühendatud seto keele aastale ja see on seto laste kooli laste ja vanemate kingitus Setomaa koolide lastele, sest töövihiku saavad kingiks kõik Setomaa koolide lapsed.

Töövihiku toimetaja on Annela Laaneots, keeletoimetaja Rein Järvelill, töövihiku kujundas Evelin Urm, pildid joonistas Inger Tammela ja kaanemustrid valmistas Marcus Arula.

Seto keele töövihik anti välja käesoleval rahvusvahelisel põliskeelte aastal projekti SANA toetusel.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles