Salapärane suits levis üle Eesti (3)

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vaade vinest Aardla poldri suunas Kambja vallas kella 16.45 ajal.
Vaade vinest Aardla poldri suunas Kambja vallas kella 16.45 ajal. Foto: Erakogu

Neljapäeva keskpäevast alates tuli häirekeskusesse mitmeid kõnesid inimestelt põhiliselt Lõuna- ja Kesk-Eestist, kes nägid õhus sinist vinet ning tunnevad suitsuhaisu. Sünoptiku sõnul on suure tõenäosusega tegu Valgevene ja Ukraina tulekahjudest siia kandunud suitsuga.

Lõuna-Eesti Postimehele anti neljapäeval veidi pärast keskpäeva teada, et Tõrva linnas ja selle lähiümbruses on tunda tugevat suitsulõhna. "Tulin just Patkülast, seal on tugev suitsulõhn üleval: võiks öelda, et isegi kärsahais," rääkis toimetuse poole pöördunud mees. "Siis jõudsin Tõrva linna: siin sama lugu."

Ka Valgas oli tunda seda kärsahaisu üsna tugevalt ning "udu" näha, nagu üks lugeja kommenteeris.

Päästeameti Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik tunnistas, et amet on olukorraga kursis.

"Päästjad on saanud piiriäärsetest piirkondadest mitmeid väljakutseid seal leviva suitsu kohta. Seni suitsu või udu allikat leitud ei ole. Praegu planeeritakse paluda abi politsei- ja piirivalveametilt, et nende lennuk alalt ülelennu teeks ja olukorda selgitada aitaks," ütles Kiik veidi pärast kella 14.

Kella 15.10 paiku täpsustas ta, et nähtus on levinud oluliselt kaugemale Valgamaast. "Väljakutseid on tulnud nii Võru-, Viljandi- kui Pärnumaalt ja isegi Raplamaalt. PPA lennuk lendab varsti aladelt üle ja loodame siis rohkem selgust saada."

Päästeamet ütles ametlikus teates, et täna keskpäevast alates on tulnud häirekeskusesse mitmeid kõnesid inimestelt põhiliselt Lõuna- ja Kesk-Eestist, kes näevad õhus sinist vinet ning tunnevad suitsuhaisu, kuid selle päritolu on teadmata.Päästeamet on reageerinud kõikidele väljakutsetele, kuid ühtegi tulekahju suitsuvine allikana tuvastatud ei ole.

Olukorda ei suutnud selgust tuua ka ilmateenistuse valvesünoptik. "Suhtlesime sel teemal just ka ise päästeteenistusega, aga midagi konkreetset öelda on raske. Tõenäoliselt kuskil ikka midagi põleb. Aga kus, on raske öelda. Võib-olla Venemaal, aga ka see pole kaugeltki kindel. Põhjust nii oletada annab aga teatav hägu satelliidipildil Venemaa kohal ja see, et puhub idakaare tuul. Aga see kõik on vaid spekulatsioon."

Päästeameti vastutava korrapidaja Toomas Kääparini sõnul on päästeamet võtnud ühendust VF Pihkva oblasti päästjatega, et täpsustada sealseid olusid tulekahjude kohta, mille suits võiks Eestisse kanduda. Kuid Pihkva oblastis ei ole hetkel samuti ühtegi aktiivset põlengut.

Võimalust, et nähtus võib olla põhjustatud Sahara kõrbest meie kohale jõudnud tolmust, pidas sünoptik veelgi vähetõenäolisemaks. "Sealt pärinev tolm oli küll siiapoole teel, aga satelliidipilt näitab, et see hajus hommikul piki Norra rannikut Islandi suunas. Pealegi on vähetõenäoline, et tolmuga kaasneks kärsahais."

Kella 16.45 ajal ütles Marek Kiik, et lennukilt pole veel tagasisidet saadud ning veel on ebaselge, kas tegu ikka on suitsuga või mõne ilmastikunähtusega. «Näha seda sudu on, isegi kui vaatan oma aknast välja, on seda igal pool. Tartust väljas metsad paistavad ka selle sees.»

Põhja-Läti ajalehe Ziemellatvija veebitoimetaja Ance Andrējeva-Empele ütles kella 16 ajal, et nende teada ei pärine suits ka Läti poolelt. Küll olla sealpool taevas tume, mis meenutab seda, justkui kuskil oleks tulekahju.

Keskkonnaagentuuri ilmaprognooside osakonna juhtivsünoptik Taimi Paljak ütles kella 17 paiku, et suure tõenäosusega pärineb suits Valgevene ja Ukraina tulekahjudest. See paistab satelliidifoto pealt õrna vinena. «Võrdlesime eilseid satelliidipilte ja tänaseid. Kandus ta siit kaguvoolus ja eile jõudis Läti kohale mere kohale. Tänaseks on õrna vööndina üle Eesti seda näha. Tänasel pildil on näha, et ta on Läti pealt ära kandunud rohkem Eesti poole seoses õhuvoolu muutusega.»

Valgevene uudisteportaal belnovost.by kirjutab, et Valgevenes on eile ja täna kustutatud suurel hulgal tulekahjusid. Ühe ööpäeva jooksul tuli kustutada 27 metsa-, 7 turbavälja- ja 53 kulupõlengut. Narovlja piirkonnas ulatus põleng 40 hektarile. Massilisi põlenguid selgitatakse sellega, et Valgevenes on juba kaks nädalat püsinud kuiv ja tuuline ilm.

Lõuna prefektuuri pressiesindaja Ragne Keisk ütles kella 18.30 ajal, et lend Eesti kohal hakkab lõppema ja midagi ohtlikku ega ka tulekahju ei tuvastatud. «Ei saanud me väga palju targemaks, kust see vine ja sudu tekib.»

Kella 20.10 ajal ütles Lõuna päästekeskuse valvepressiesindaja, et Eestile tiiru peale teinud lennuki piloodi sõnul oli Tallinnast Türini oli veel suitsu näha, Türist lõuna pool aga suitsu enam polnud. «Arvatavasti see pilv lendab üle Eesti,» lausus pressiesindaja.

Satelliidipilt, mis näitab kolmapäeval Valgevenes tulekahjudest lähtuvat suitsu.
Satelliidipilt, mis näitab kolmapäeval Valgevenes tulekahjudest lähtuvat suitsu. Foto: Keskkonnaagentuur
Satelliidipilt, mis näitab täna Eesti suunas kulgevat õrna vinet.
Satelliidipilt, mis näitab täna Eesti suunas kulgevat õrna vinet. Foto: Keskkonnaagentuur
Tagasi üles