Kohus mõistis mehe süüdi surma põhjustamises

Otsus tehti Valga kohtumajas.

FOTO: Arvo Meeks /

Tartu maakohus tunnistas esmaspäeval lühimenetluses Sergei Smirnovi (37) süüdi raske tervisekahjustuse tekitamises, millega kaasnes surm. Kohus karistas teda seitsmeaastase vangistusega.

Lühimenetluse tõttu vähendas kohus tema karistust kolmandiku võrra ja suurendas varem kandmata karistuse võrra, mõistes talle lõplikuks kandmisele kuuluvaks karistuseks viis aastat vangistust.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri süüdistuse kohaselt lõi Smirnov möödunud aasta 27. augustil Valgas Petseri tänaval asuva maja välisukse juures vähemalt ühel korral parema käe rusikaga 43-aastast meest pähe, mille tagajärjel viimane kukkus peaga vastu ust ja kaotas teadvuse. Kui kannatanu teadvusele tuli, lõi Smirnov maas lamavat kannatanut vähemalt ühel korral jalaga peapiirkonda.

Juhtunust teatas politseile juhuslik möödakäija, kelle sõnul aidati viga saanud mees seejärel Petseri tänaval ühte korterisse.

Sündmuskohale saabunud politseinikele korteriust ei avatud, mistõttu avati uks jõuga. Korteris oli kolm meest, sealhulgas teadvusetu kannatanu. Kiirabi viis ta haiglasse, kus selgitati välja, et mehel on rasked vigastused. Politsei pidas sündmuskohal kinni Smirnovi, kes võeti kohtu loal vahi alla.

Esialgsetel andmetel kohtusid kolm meest kannatanu korteris, et üheskoos alkoholi pruukida. Lahkudes tekkis meestel maja ees arusaamatus, mis päädiski peksuga.

Vigastuste tagajärjel suri kannatanu 1. septembril haiglas. Raske tervisekahjustuse tekitamise, millega kaasnes surm, pani Smirnov toime katseajal.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokuröri Ainar Koiki sõnul on kahetsusväärne, et alkoholi tarvitamine niivõrd traagilise tagajärjeni viis.

"Kahjuks on Valgas alkohol viimasel ajal mitmel korral muutnud inimeste käitumise ettearvamatuks ja inimelu suhtes hoolimatuks ning on toonud kaasa raskeid tervisekahjustusi ja koguni surmasid," tõdes ta.

Koik rõhutas, et karistused selliste tegude eest on põhjusega karmid, reaalse vangistusega on karistatav aga ka teise inimese kehaline väärkohtlemine.

"Kannatanute tervist või elu kriminaalmenetluse ja kohtu poolt karistamisega kahjuks tagasi ei too, kuid süüdlaste karistamine ning raskemate kuritegude puhul vangi panemine aitab õigluse jalule seada, isoleerib ohtlikud inimesed ühiskonnast ja annab neile aega oma elu üle järele mõelda ning valikuid muuta," ütles Koik.

Prokuratuur on tema sõnul kohtuotsusega rahul, sest varemgi kehalise väärkohtlemise eest karistatud mees, kes alkoholi tarvitamise käigus tekkinud tüli tõttu teisele inimesele surmaga päädinud raske tervisekahjustuse tekitas, peab kuriteo eest vanglakaristusega vastutama.

Karistuse kandmise algust arvestatakse möödunud aasta 27. augustist, mil Smirnov kuriteos kahtlustatavana kinni peeti ja vahi alla võeti.

Tagasi üles