Viimastel aastatel on enamik eestimaalasi kuulnud või ajalehest lugenud võimuliidu liikmete ja teiste poliitikute ilusaid sõnu Eesti majanduse edusammudest ja jõudmisest viie rikkama riigi hulka.
Siiski saab juba mõne julgema ajakirjaniku kirjaloo kaudu teada ka üha süvenevast vaesusest. Statistikaameti andmetel elab Eestis suhtelises vaesuses ligi 300 000 inimest ja absoluutsest vaesuses üle 40 000 inimese. Maapiirkondade olukorda päris hästi tundva inimesena arvan, et tegelikud arvud on veelgi suuremad.
Minul kui Kagu-Eesti maaeluga väga tihedalt seotud inimesel on masendav kuulata omavalitsusjuhtide kiidulaule ja mõne eduka firma tutvustamist valda või linna külastavale presidendile või valitsuse ja meedia esindajatele. Neid, kes julgevad eelnimetatutele tõtt rääkida, võib ühe käe sõrmedel üles lugeda. Ka ei taha paljud vaesed inimesed rääkida oma raskustest.
Seega on päris loogiline, et kuulates rahvaesindajate heietusi vaesuse vähendamise ja ettevõtluse edendamise teemal, tuleb ahastus peale. Unustatakse, et just tööstus ja tootmine on elatustaseme kasvu vedurid. Tähendab ju tööstus oskustel ja teadmistel põhinevat majandustegevust.
Eesti taasiseseisvumise järel toimunud erastamine ja tootmiste müümine välismaalastele on kaasa toonud tööhõive vähenemise ja oskuste kadumise. Meil ei ole enam kahjuks isegi mitte nii palju oskusi, et teenida piisavalt raha enda (loe: riigi) ülalpidamiseks. Suur osa sellest vähesestki lisandväärtusest, mis meil toodetakse, rändab paraku välismaalastest omanike taskusse.
Iseseisvusaastatega on juhtunud palju kahetsusväärset. Omandi-, maa- ja põllumajandusreformiga tekitati väga palju uut ebaõiglust ning Eesti on täis sallimatust, vaenu ja sisepingeid. Eelmiste põlvkondade loodud vara ja loodusressursid ning looduskaunid paikkonnad on põhiliselt maha müüdud. Üle 300 000 hektari haritavat maad on umbrohtunud ja võsastunud, niisutus- ja kuivendussüsteemid hooldamata. Rahva tervis on aasta-aastalt halvenenud, usk, lootus, kindlusetunne ja elamisjulgus madal.