Foto on illustreeriv.

FOTO: Arved Breidaks

Võrus detsembris Seminari väljakul ametis töömehi õhkrelvaga ähvardanud noormees oleks teisipäeval pidanud Võru kohtumajas kätte saama karistuse, kuid selgus, et tema paturegister on vahepeal pikemaks veninud.

Kohtualust noormeest nimetähtedega K. P. süüdistatakse esiteks avaliku korra rikkumises, kui ta alkoholijoobes ja agressiivsena 13. detsembri hommikul kella 9.18 ajal Koidula 14 maja juures töötavat kolme tänavakivide paigaldajat õhkrelvaga sihtis ja ähvardas.

Avalikus kohas on keelatud teisi sõna, žesti või muul moel solvata, hirmutada või ähvardada. Teole lisab kangust asjaolu, et ta tegi seda esemega, mida kasutatakse relvana.

Teadaolevalt oli K. P. kahe kaaslasega tol detsembrihommikul Seminari väljaku ääres auto rehvi vilistanud, mis aga töömeestele ei meeldinud. Kui kivipaigaldajad noormehi korrale kutsusid, võttiski K. P. välja õhkrelva ja hakkas sellega ähvardama.

Politsei pidas sündmuskohalt minema sõitnud kaks noormeest kinni, kuid nende juurest laskeriista ei leitud. Kolmas noormees ning õhkrelv leiti ühe maja trepikojast. Kõik kolm peeti asjaolude väljaselgitamiseks kinni, kohtualune K. P. vabanes politseimajast 14. detsembri päeval, kuid sattus üsna ruttu sinna tagasi.

Nimelt tabas politsei mehe nädal hiljem, 20. detsembril kella 2.30 ajal Võru–Mõniste–Valga maantee 5. kilomeetril purjuspäi Ford Sierra roolist. Tema väljahingatavas õhus mõõdeti alkoholisisalduseks 0,84 milligrammi liitri kohta, mis ületab kriminaalse joobe piiri (0,75 mg/l). Politsei toimetas mehe arestimajja kainenema, kust ta järgmisel päeval välja sai.

Kahe kuriteo eest leppisid noormehe kaitsja, vandeadvokaat Rainer Objartel ja abiprokurör Ene Uljanova kokkuleppemenetluses K. P.-le liitkaristuseks viie kuu ja 26 päeva pikkuse tingimisi vangistuse aastase katseajaga.

Kohtunik Erkki Hirsnikul jäi aga kokkulepe 14. mail kinnitamata, kuna prokurör loobus istungil kokkuleppest. Nimelt oli vahepeal selgunud, et tõenäoliselt pikeneb K. P. süüdistus veel ühe kuriteo võrra. Esialgseil andmeil on juhiloata noormees 11. mail jäänud autoroolis taas politseile vahele ning teda võidakse süüdistada paragrahvi järgi, mis puudutab sõiduki süstemaatilist juhtimisõiguseta juhtimist. Selle eest võib samuti karistada rahalise karistuse või kuni aastase vangistusega.

Uue võimaliku kuriteo ilmnemise ja prokuröri loobumise tõttu kokkuleppest saatis kohtunik toimiku tagasi prokuratuuri.